Dlaczego pies tak dużo ziewa?

Jeśli masz psa, prawdopodobnie widziałeś, jak ziewa. Dużo. I chociaż ziewanie psów jest z pewnością urocze, zastanawiające jest także, dlaczego robią to tak często. Czy ziewają z tego samego powodu, dla którego robią to ludzie? Czy należy się tym martwić?

Po pierwsze, naukowcy nie doszli jeszcze do sedna, dlaczego ludzie ziewają. Zmęczenie jest bowiem tylko jedną z przyczyn. Ziewanie rozciąga szczękę i zwiększa przepływ krwi w głowie, szyi i twarzy. Ilość powietrza zasysanego podczas ziewania jest czymś więcej niż zwykłym oddechem, a to zwiększone ciśnienie powoduje przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego w dół i krwi z mózgu. Istnieje teoria, że ​​ruch tych płynów może „ochłodzić” mózg, a wraz z nim resztę ciała. Ponadto ziewanie jest prawdopodobnie sposobem na rozciąganie mięśni twarzy, co może „obudzić cię”, jeśli jesteś zmęczony lub znudzony.

Prawdopodobnie z tych samych powodów ziewają psy. Ziewanie psów może jednak oznaczać również inne rzeczy. Psy ziewają również w okresach niepokoju, niepewności, podniecenia, obojętności oraz jako uspokajający sygnał dla innych psów. Taki sygnał jest sposobem na pokojowe przywitanie innego psa. To jak psi odpowiednik uścisku dłoni. Ziewanie nie jest jedynym sygnałem uspokajającym używanym przez psy. Ziewanie, unikanie kontaktu wzrokowego, oblizywanie ust, węszenie czegoś w otoczeniu i przesadne powolne chodzenie to wszystkie sposoby, w jaki psy komunikują, że nie stanowią zagrożenia.

Jeśli zauważysz, że twój pies ziewa więcej niż zwykle, warto wybrać się do lekarza weterynarii. Twój przyjaciel może bowiem odczuwać stres lub niepokój z powodu zmian w otoczeniu lub ogólnie może czuć się niepewnie. Lekarz weterynarii może zalecić ci pewne rozwiązania, które zmniejszą stres i sprawią, że twój pupil poczuje się komfortowo.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak trzymać kota z dala od blatu?

Dlaczego pies gapi się na Ciebie?