Dlaczego (niektóre) koty nienawidzą wody?

Dlaczego koty nienawidzą wody

Większość właścicieli kotów doskonale wie, że każdy kot ponad wszystko unika wody. Dlaczego koty tak nienawidzą wody, podczas gdy ich więksi kuzynowie – tygrysy czy lamparty – bez problemu wchodzą do wody, by się schłodzić lub upolować wymarzoną zdobycz?

Wścibski kot, który niezamierzenie wpadnie do wanny z wodą lub wyjdzie na deszcz, zazwyczaj będzie unikać wody już do końca życia. Może to wiązać się z odczuwanym wówczas dyskomfortem. Gdy kot jest mokry, jego sierść staje się ciężka, chłodna i niewygodna, a jej suszenie zajmuje sporo czasu. Mokra sierść spowalnia koty – stają się przez to mniej zwinne, szybkie i trudniej im zapanować nad własnym punktem ciężkości.Wystarczy więc jedno bliskie spotkanie z wodą, by kot zapamiętał, że nie należy to do jego ulubionych doznań.

Są jednak rasy, które lubią kąpiele – jak Main Coon, kot bengalski, abisyński czy turecki van. Te rasy mają jednak inną strukturę włosa, dzięki czemu są bardziej odporne na wodę i nie odczuwają dyskomfortu z nią związanego. Wręcz przeciwnie, lubią się kąpać i bardzo się tym cieszą.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak często powinno się kąpać psa

Jak często powinno się kąpać psa?

#ilovepupil – zwycięzca lipca