Dlaczego niektóre koty nie lubią drapania po brzuchu?

dlaczego niektóre koty nie lubią drapania po brzuchu

Siedzisz obok mruczącego kota, który przewraca się pokazując ci brzuch. Sięgasz ręką, by pogłaskać go po brzuchu, a on cię atakuje. Znasz to? Dlaczego tak się dzieje?

Niektóre koty nie lubią dotykania swojego brzucha, bo obszar żołądka jest bardzo wrażliwą częścią ciała u kotów. Miękkie podbrzusze chroni jedne z ważniejszych narządów kota. Ponadto mieszki włosowe na brzuchu i ogonie kota są nadwrażliwe na dotyk, przez co mogą go nadmiernie pobudzać.

Jeśli kot pokazuje ci brzuch i sprawia wrażenie, jakby domagał się pieszczot, spróbuj podrapać go pod szyją i w okolicach policzków. Potem powoli zsuń rękę w kierunku brzucha i sprawdź reakcję kota. Jeśli kot zacznie się bronić, nie próbuj tego ponownie – widocznie instynktownie nie chce tego rodzaju pieszczot.

Dlaczego więc kot pokazuje ci brzuch? Może to oznaczać, że jest zrelaksowany i bardzo ci ufa. Kot przewraca się na plecy także podczas zabawy, aby mieć wszystkie łapy wolne do chwytania zabawek.

To także pozycja obronna kota – bo w tej pozycji ma do dyspozycji wszystkie pazury oraz zęby. Jeśli więc kot przybiera taką pozycję i syczy lub składa uszy, to lepiej zrezygnuj z wchodzenia z nim w interakcję. Jest jeszcze czwarty powód – taka pozycja może być pozycją godową, poprzez którą kotka wyraża miłość do partnera. Wtedy lepiej zostawić ją w spokoju.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

olejki eteryczne toksyczne dla zwierząt

Te olejki eteryczne są toksyczne dla zwierząt!

sucha karma dla młodych psów bogata w wołowinę

PUPIL PREMIUM JUNIOR MEDIUM & LARGE – karma bogata w wołowinę 3 kg