Dlaczego mój pies wciąż liże swoje łapy?

 

 

 

Ogólnie lizanie łap jest normalnym zachowaniem u wielu psów. Robią to po jedzeniu, po zabawie na zewnątrz, a czasem także przed drzemką. Jeśli jednak zauważysz, że Twój pies robi to częściej, a skóra między palcami stóp jest podrażniona lub pozbawiona futra, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Istnieje wiele powodów, dla których psy liżą swoje łapy. Jedną z najczęstszych przyczyn są alergie. Takie zachowanie może być spowodowane alergiami środowiskowymi, pokarmowymi, a nawet pchłami lub kleszczami. Wiele codziennych substancji może również wywoływać reakcje alergiczne. Mogą to być pyłki, trawa, która została spryskana środkiem owadobójczym, niektóre tworzywa sztuczne lub guma na miskach na żywność, a nawet niektóre leki lub szampony. Reakcję może powodować także sól, którą zimą posypywane są drogi i chodniki.

Oprócz alergii nadmierne lizanie łap – w tym żucie łap – może być również spowodowane różnymi typami urazów. Mogą to być oparzenia spowodowane chodzeniem po gorących powierzchniach, jak cement lub asfalt, ale urazy mogą także powodować drzazgi, złamane paznokcie, a nawet ukąszenia owadów. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie łap psa, by wykluczyć ewentualny uraz fizyczny, a jeśli taki znajdziemy, w poważniejszych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Badania wykazały, że psy z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (takimi jak zapalenie trzustki) również liżą łapy. Podobne reakcje mogą wywoływać zaburzenia równowagi hormonalnej, takie jak niedoczynność tarczycy i choroba Cushinga.

Wreszcie, wrażliwe psy mogą również lizać łapy w reakcji na odczuwany niepokój, podobnie jak niektórzy ludzie obgryzają paznokcie ze zdenerwowania. Jeśli tak jest, staraj się ustalić, dlaczego Twój pies odczuwa niepokój i poszukaj sposobów, aby pomóc mu poczuć się lepiej.

Chociaż lizanie łap jest na ogół normalne dla większości psów, jeśli martwisz się, że staje się ono obsesyjne i nie możesz znaleźć oczywistej przyczyny, dobrym pomysłem jest zawsze skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Co robić, gdy kot połknie sznurek?

Czy psy mogą jeść zieloną fasolkę?