Dlaczego mój pies śpi na plecach?

 

 

 

Psy mogą czasem spać w dość dziwnych pozycjach. Jednak styl snu naszego czworonoga to nie tylko jego osobiste preferencje. To, jak Twój pies śpi, może wiele powiedzieć o jego zdrowiu i osobowości. Co znaczy pies śpiący na plecach i czy powinieneś się martwić?

Psy mają gruczoły potowe w poduszkach łap. Nie potrafią regulować temperatury ciała tak jak ludzie poprzez pocenie się. W upalne, wilgotne miesiące lata, kiedy psy łatwo się przegrzewają, Twój pies musi wykazać się kreatywnością w zakresie chłodzenia. Większość psów ma cieńszy włos na brzuchu. Spanie na plecach z odsłoniętym brzuchem pozwala krwi psa przepływać w kierunku jego skóry, gdzie jest chłodniej, i z dala od jego wewnętrznego ciała, gdzie jest cieplej. Śpiąc na plecach, Twój pies pozwala również na maksymalną ekspozycję na łapę. Wystawienie poduszek łap na działanie powietrza może pozwolić na termoregulację poprzez pocenie się.

Każdy pies może się przegrzać w upalną, parną pogodę, ale niektóre rasy i grupy wiekowe są bardziej zagrożone niż inne. U szczeniąt i starszych psów termoregulacja nie działa tak dobrze, jak u zdrowych, dorosłe psy, dlatego są bardziej narażone na przegrzanie. Ponadto rasy brachycefaliczne, czyli rasy o płaskich nosach lub krótkich nosach (np. mopsy, buldogi, teriery bostońskie, pekińczyk, boksery, shih-tzu) są bardziej podatne na przegrzanie.

Psy cierpiące na współistniejące choroby, szczególnie choroby serca lub płuc, mogą być również bardziej narażone na przegrzanie. Psy otyłe i z nadwagą mogą być również bardziej podatne na przegrzanie. Tkanka tłuszczowa zwykle nie jest zbyt unaczyniona, więc Twój pies nie może ochłodzić się skutecznie, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Jeśli zobaczysz, że Twój pies śpi na plecach w cieplejszych miesiącach lub jest predysponowany do przegrzania, z pewnością ulgę przyniesie mu zapewnienie mat chłodzących. Należy jednak zachować ostrożność, bo zwłaszcza małe szczeniaki lubią strzępić i gryźć swoje posłanie. Żel w tych matach może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Sen pozwala psu całkowicie rozluźnić mięśnie i zapobiec dodatkowemu napięciu lub naciskowi na mięśnie i stawy. To pozwala mu spać głęboko bez obciążania stawów. Jeśli Twój pupil ma zapalenie stawów spowodowane urazem ortopedycznym lub zabiegiem chirurgicznym, dobrą inwestycją może okazać się posłanie z pianką z tzw. pamięcią. Te specjalne posłania pozwalają spać bez wywierania nacisku na obolałe stawy i bez konieczności ciągłego spania na plecach.

Kiedy twój pies śpi na plecach, daje ci również do zrozumienia, że czuje się całkowicie bezpieczny w swoim otoczeniu. Narządy jamy brzusznej nie są chronione tak jak płuca i serce, więc leżenie na plecach może być niezwykle wrażliwą pozycją. Spanie na plecach jest rzadko spotykane u dzikich psów lub psów trzymanych „na zewnątrz”, ze względu na to, jak bardzo w tej pozycji są narażone i bezbronne. Pies leżący na plecach daje także wyraz swojej uległości. W sytuacjach towarzyskich psy przewracają się na plecy, aby pokazać, że nie stanowią zagrożenia.

Bez względu na to, jak śpi Twój pies, nigdy nie powinieneś go budzić ze snu, jeśli nie musisz. Psy zazwyczaj śpią tylko wtedy, gdy chcą się zrelaksować, więc pozwól mu cieszyć się drzemką. Jeśli z jakiegoś powodu musisz obudzić psa, rób to delikatnie i ostrożnie. Jeśli Twój pies obudzi się nagle, może być zdezorientowany, a nawet trochę zaskoczony, a nawet reagować agresją.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego mój pies dyszy?

Co robić, gdy kot połknie sznurek?