Dlaczego mój pies dyszy?

Dyszenie jest jednym z najpowszechniejszych odgłosów wydawanych przez psa. Pojawia się w wielu diametralnie różnych sytuacjach, oddających aktualne samopoczucie zwierzaka. Zupełnie naturalnie więc, zastanawiasz się, czy nie jest to niepokojący objaw np. choroby. Wyjaśnimy dziś, co może być przyczyną i czy powinno Cię dyszenie psa niepokoić.

Dyszenie u psa występuje, gdy jest on zmęczony i nadmiernie rozgrzany, podniecony, wystraszony, ale również, gdy coś go boli. Jeśli powtarza się ono często, także przy stosunkowo niskich temperaturach, może być objawem niebezpiecznego dla zdrowia schorzenia.

Dlatego też warto wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że w takich przypadkach nie należy zwlekać. Szybko postawiona diagnoza pozwoli rozpocząć skuteczne leczenie i, co najistotniejsze, uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Najczęstsze powody dyszenia u psa

Jako uważny opiekun od razu zorientujesz się, że z Pupilem jest coś nie tak. Dyszeniu, które nie zwiastuje żadnych kłopotów zdrowotnych towarzyszy całkiem inna postawa niż u psa chorego.

Właśnie w ten sposób stworzenia te wyrównują temperaturę swojego ciała, pozbywając się z płuc gorącego powietrza i odparowując wilgoć znajdującą się w pysku.

Zastanawiając się, dlaczego  pies dyszy, weź pod uwagę jego ostatnią aktywność, aktualny humor oraz warunki panujące w najbliższym otoczeniu.

  • Aktywność fizyczna — psy, podobnie jak ludzie, inaczej oddychają podczas wysiłku i bezpośrednio po nim. Człowiek stara się częściej i mocniej zaczerpnąć powietrza — czworonóg podobnie, jednocześnie się studząc.

I niekoniecznie oznacza to, że jest przegrzany. Psy nie pocą się tak jak my: muszą po swojemu schłodzić ciało, właśnie podczas dyszenia.

Proces ten jest dość czasochłonny i niekoniecznie wydajny — zwłaszcza u niewielkich ras. Dlatego psie sapanie może się rozpocząć już po najmniejszym wysiłku, a trwać długo po jego zakończeniu.

Tego typu zachowaniem nie trzeba się przejmować (jeśli nie towarzyszą mu inne popiskiwanie, zawodzenie lub apatia). Po czasie ustąpi samoczynnie.

  • Wyrażanie emocji — każdy pies jest inny. Posiadają odmienne usposobienie, przez co na różne sposoby dają nam znać o swoim humorze i stanie.

Psy dyszą również kiedy są zestresowane, wystraszone czy podniecone. Dzieje się tak między innymi, gdy udajemy się z nimi na wizytę do lekarza weterynarii, znajdują się w nieznanym sobie miejscu lub z dala od swojego właściciela.

W tego typu przypadkach nie potrzebują one schładzać ciała, po prostu nie radzą sobie z nadmiarem emocji.

Im lepiej poznamy naszego zwierzaka, tym lepsze warunki będziemy w stanie mu zagwarantować, przez co wyeliminujemy lub przynajmniej zminimalizujemy niekomfortowe dla niego okoliczności.

W skrajnych przypadkach, kiedy pies jest bardzo wystraszony, może się stać agresywny.

  • Zabawa — psy chętnie okazują swój dobry humor, skacząc, biegając, merdając ogonem, ale też głośno szczekając oraz dysząc.

Możemy w pewnym sensie porównać to z aktywnością fizyczną, podczas której czworonóg dyszy, lecz tutaj dochodzą także emocje i bliskość z właścicielem. Zwierzak zaraz po zakończonej zabawie powinien się uspokoić, a jego oddech powróci do normalnego stanu.

  • Oznaka bólu — niestety, pies może dyszeć również, gdy coś mu dolega. I choć z reguły nie daje on znać o swoich problemach (jeśli nie są nad wyraz uciążliwe), nie zapominajmy, że jest to jedna z wyraźniejszych ich oznak.

Dokładnie przyjrzyj się zwierzęciu. Bardzo możliwe, że ból występuje miejscowo, np. przy skaleczeniu lub drobnej kontuzji. Wrażliwy obszar pies często liże i chroni przed kontaktem z otoczeniem.

Jeśli jednak pies się trzęsie i dyszy, a także towarzyszą temu inne objawy, jak popiskiwanie, biegunka, wymioty, brak apetytu i apatia, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.

Dyszenie a poważne problemy zdrowotne

Pies sapie i dyszy także kiedy jest chory. Jednakże równie niebezpieczne jest dla niego przegrzanie, czyli stan, w którym temperatura ciała jest zbyt wysoka. Pozostawienie zwierzęcia w takiej kondycji przez dłuższy czas, doprowadzi do udaru cieplnego.

Podczas upalnych letnich dni nie wystawiaj Pupila na pełne słońce, zagwarantuj mu stały dostęp do zimnej wody oraz chłodnego miejsca. Stworzenia przebywające na zewnątrz, same będą go szukały, np. rozkopując wierzchnie fragmenty ziemi, aby dostać się do jej chłodniejszych warstw.

Absolutnie niedopuszczalne (ale i karalne) jest zamknięcie psa w samochodzie na parkingu bez uchylonych szyb.

Nadmierne dyszenie pojawia się ponadto u psów otyłych. Jeśli nie dbasz o dietę swojego Pupila oraz nie zapewniasz mu niezbędnej aktywności fizycznej, szybko przybierze na wadze.

Oczywiście, może się to wiązać z ryzykiem wystąpienia całego szeregu innych chorób, jednak pamiętaj, że przez to zakłócona jest sama regulacja temperatury ciała. Efektem tego jest częstsze sapanie psa.

Co więcej, odnotowuje się je u zwierząt zmagających się z gorączką (próbują schłodzić swoje ciało jak po wysiłku) oraz gdy są przejedzone bądź wzdęte (towarzyszyć temu mogą wymioty).

Dyszenie jest też naturalną reakcją na część leków dla psów, które oczywiście powinny być podawane pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii.

Do groźniejszych chorób, których jednym z objawów jest właśnie dyszenie, zalicza się:

  • choroba Cushinga;
  • paraliż krtani (charakterystyczna dla niektórych ras);
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Jak widzisz, przyczyn dyszenia psa może być sporo. Na szczęście w większości przypadków nie oznacza ono nic złego. Po prostu potrzebujesz poznać swojego psa, a szybko będziesz w stanie odróżnić zupełnie naturalne jego zachowania od niepokojącego.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak bezpiecznie obcinać psu pazury?

czy można podawać czworonogom leki z domowej apteczki

Co można podać psu na ból?