Dlaczego mój pies dyszy?

 

 

 

 

Dyszenie i sapanie jest typowym zachowaniem psa, ale możesz się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje lub czy dyszenie twojego zwierzaka jest nadmierne, czy niezwykłe. Naukowcy przyjrzeli się dyszącym psom, aby ustalić ich przyczyny; to, co odkryli, może cię zaskoczyć.

Umiarkowane do szybkiego oddychania z otwartymi ustami jest normalnym zachowaniem psa, które obniża temperaturę ciała, a także dostarcza tlen do krwioobiegu. Dyszący pies oddycha z otwartymi ustami i nieco wystającym językiem. Dyszenie jako mechanizm chłodzenia jest konieczne, ponieważ psy nie mają skutecznego systemu gruczołów potowych, jak ludzie. Zamiast tego psy ochładzają swoje ciała, odparowując wilgoć z jamy ustnej i języka oraz wymieniając gorące powietrze w płucach z chłodniejszym powietrzem zewnętrznym. Dyszenia nie należy jednak mylić z ciężkim oddychaniem, któremu mogą towarzyszyć niepokojące dźwięki, jak płacz, skomlenie lub gwizdy z nozdrzy lub tchawicy z powodu zablokowania.

Twój pies lub szczeniak może dyszeć z jednego z tych pięciu powodów:

  1. Aby się ochłodzić – nawet jeśli się nie przegrzeją, psy będą dyszały po wysiłku. Przypomina to sposób, w jaki ludzie ciężko oddychają podczas ćwiczeń aerobowych. Dyszenie jest również podstawowym sposobem na ochłodzenie się psów, ponieważ nie pocą się tak, jak ludzie. Psy pocą się bowiem na poduszkach łap, a to nie może ich wystarczająco ochłodzić. Zamiast tego psy ochładzają się przez usta. Dyszenie pozwala psom uwolnić ciepło i wymienić je na chłodniejsze powietrze. Nie jest to bardzo wydajny proces, a jeszcze mniej wydajny jest w przypadku psów o krótkim pysku, jak buldogi czy mopsy. Dlatego psy zaczynają dyszeć, nawet gdy jest im odrobinę za ciepło. Im bardziej gorący staje się pies, tym bardziej intensywne staje się dyszenie. Czasami intensywnemu dyszeniu towarzyszy ślinienie i zaczerwienienie języka i dziąseł.

Wraz z głębokim dyszeniem do znaków ostrzegawczych przegrzania należą jaskrawoczerwony język i dziąsła, szerokie oczy, osłabienie i wydłużony wygląd języka. Aby zapobiec przegrzaniu, utrzymuj psa w chłodzie i minimalizuj narażenie na ciepło. Zawsze podejmuj kroki, aby zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo w czasie upałów. Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie, ponieważ samochody mogą szybko stać się znacznie cieplejsze niż temperatura na zewnątrz. W razie wątpliwości zabierz swojego psa do weterynarza w celu uzyskania pomocy medycznej.

Gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest taka sama lub wyższa niż normalna temperatura ciała szczeniaka wynosząca 38-39 st. C, dyszenie nieskutecznie schładza szczeniaka i może prowadzić do udaru cieplnego. Przegrzane szczenięta mogą również uciekać się do kopania, aby znaleźć chłodne miejsce do odpoczynku.

  1. Podniecenie lub stres – dyszenie może nie mieć nic wspólnego z temperaturą ciała. Wiele psów dyszy, gdy doświadczają strachu, niepokoju lub stresu. Może tak się dziać podczas przejażdżki samochodem, fajerwerków, niepokoju związanego z separacją, wizyty weterynarza i innych stresujących wydarzeń. Spójrz na mowę ciała psa, aby ustalić, czy Twój pies wykazuje oznaki strachu lub niepokoju. Zrozumienie przyczyny strachu lub niepokoju może pomóc zminimalizować takie sytuacje. Jeśli dyszenie wydaje się być związane ze strachem, niepokojem lub stresem, najlepiej jak najszybciej wyeliminować stresującą sytuację.
  2. Wiele psów dyszy podczas zabawy – może być to po prostu oznaka szczęścia, zwłaszcza jeśli mowa ciała Twojego psa wyraża radość. Ogon wtedy zwykle macha wesoło, a ciało i rysy psa są rozluźnione. Oczy są jasne i szczęśliwe. Gdy wszystko się uspokoi, dyszenie zwolni i ostatecznie się zatrzyma. Dalsze łagodne oddychanie z otwartymi ustami i jasnymi oczami jest normalne u zrelaksowanego, zadowolonego psa. Wiele osób uważa to za psi uśmiech.
  3. Ból lub dyskomfort – psy są całkiem dobre w ukrywaniu bólu i chorób przed ludźmi. Jednak po osiągnięciu pewnego poziomu dyskomfortu nie mogą powstrzymać się od wykazywania jego oznak, takich jak dyszenie. Przyjrzyj się, czy Twój pupil nie wykazuje innych objawów choroby lub bólu, takich jak wymioty, utrata apetytu, biegunka, letarg, utykanie i zmiany zachowania. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli podejrzewasz, że twojemu psu coś dolega. Zabierz swojego psa do lecznicy także wtedy, gdy w dowolnym momencie zauważysz, że dyszenie jest bardzo intensywne i nie da się tego wyjaśnić.
  4. Problemy zdrowotne:

– psy z wysoką gorączką mogą dyszeć, aby obniżyć temperaturę ciała.

– leki podawane przez weterynarza mogą zwiększać oddychanie lub dysze.

– bardzo pełny żołądek lub wzdęcia mogą również powodować dyszenie, czasami zapowiadające wymioty

– choroba Cushinga, stan spowodowany nadmierną produkcją kortyzolu hormonu stresu, może powodować nadmierne dyszenie.

– paraliż krtani, stan, w którym mięśnie otwierające i zamykające krtań z tyłu gardła są osłabione lub sparaliżowane, jest kolejną przyczyną zadyszki. Ten stan występuje częściej u psów dużych ras, takich jak labrador retriever. Dyszeniu często towarzyszy wysoki dźwięk świszczącego oddechu znany jako stridor.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Co zrobić, gdy pies drży?

Dlaczego mój pies śpi na plecach?