Dlaczego mój kot wymiotuje żółcią?

Wymioty kota mogą być pieniste i białe, przezroczyste, brązowe, różowe lub żółte.

Żółte wymiociny zwykle składają się z kwasów żołądkowych i żółci. W wyściółce żołądka wytwarzane są kwasy żołądkowe, które pomagają w trawieniu. Żółć jest płynem wytwarzanym w wątrobie i przechowywanym w pęcherzyku żółciowym. Wchodzi do dwunastnicy (znajdującej się tuż za żołądkiem) w celu dalszego wspomagania trawienia.

Kiedy koty wymiotują żółtym płynem, często dzieje się tak, ponieważ żołądek jest pusty. Kwasy podrażniają błonę śluzową żołądka i powodują wymioty. To dlatego niektóre koty mogą wymiotować, gdy są głodne. Istnieje jednak wiele chorób, które powodują wymioty u kotów. Ponadto żółty płyn może być nie tylko kwasem żołądkowym i żółcią; być może Twój kot zjadł coś żółtego i nie jest w stanie właściwie tego strawić.

Istnieje wiele chorób, które mogą spowodować, że kot zwymiotuje żółtym płynem: zapalenie błony śluzowej żołądka, niestrawność, zaparcia, niedrożność przewodu pokarmowego (także spowodowana spożyciem ciała obcego), zapalenie trzustki, nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba nerek, choroba wątroby, zapalenie wątroby lub pęcherzyka żółciowego, błędy dietetyczne, ekspozycja na toksyny oraz nowotwory.

Jeśli Twój kot zwymiotuje raz i nie ma innych oznak choroby, nie należy się niepokoić. Konieczna jest jednak obserwacja kota przez dzień lub dwa, aby upewnić się, że je, pije i zachowuje się normalnie. Jeśli kot przestanie jeść, stanie się ospały lub nadal wymiotuje, niezbędna będzie porada lekarza weterynarii. Może on zalecić wstrzymanie jedzenia na 12-24 godzin, łagodną dietę lub przyjście na kontrolę. Jeśli wymioty się nasilą lub kot zacznie wykazywać dodatkowe objawy choroby, konieczna jest ponowna pilna konsultacja lekarska.

Niektóre koty mogą być leczone ambulatoryjnie, co oznacza, że ​​lekarz weterynarii przeprowadzi niektóre zabiegi w klinice, a następnie wyśle ​​Cię do domu z lekami. Koty z cięższą chorobą mogą wymagać przyjęcia do szpitala na 24-godzinną opiekę. Zasadniczo zależy to od przyczyny wymiotów, a także od ogólnego stanu kota. To twój lekarz weterynarii będzie najlepszym źródłem porad w tym przypadku.

Nie zawsze można zapobiec wymiotom u kota. Istnieje jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować to ryzyko. Każdego roku odwiedzaj lekarza weterynarii na rutynową kontrolę zdrowia swojego pupila. Karm go wysokiej jakości dietą bogatą w białko na bazie mięsa. Trzymaj przedmioty, które mogą stać się ciałami obcymi, poza zasięgiem Twojego kota – chodzi zwłaszcza o sznurki, wstążki i inne małe i atrakcyjne dla kotów przedmioty, które mogą zostać połknięte. Trzymaj rośliny, chemikalia, żywność dla ludzi i wszelkie inne potencjalne toksyny poza zasięgiem zwierzaka. Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdy tylko zauważysz wczesne objawy choroby. Czas ma tutaj znaczenie.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego koty kochają pudła i kartony?

Chroń swojego zwierzaka latem