Dlaczego koty powoli mrużą oczy do ludzi?

Jeśli będziesz długo obserwować swojego kota, przyłapiesz go na tym, że powoli zamyka i otwiera oczy. Takie powolne mruganie jest kłopotliwym nawykiem, nawet jak na kota. Czy to forma komunikacji? Czy może koty próbują wyrazić w ten sposób całkowitą pogardę dla ludzi?

Chociaż eksperci od zwierząt nie mogą tego jednoznacznie stwierdzić, przyjmuje się, że powolne mruganie jest prawdopodobnie dobrą rzeczą. Koty często wyrażają negatywne emocje, unikając kontaktu wzrokowego. Jeśli się boją lub czują zagrożenie, nie będą się gapić. Jeśli koncentrują się na czymś bez mrugnięcia okiem, prawdopodobnie znajdują się w stanie agresji. Dlatego jednym ze sposobów, w jaki koty mogą utrzymywać kontakt wzrokowy bez sygnalizowania, że ​​zaraz zostaniesz zaatakowany, jest mruganie.

Trzeba jednak uświadomić sobie, że nie jest to odruch. Zaobserwowano bowiem, że koty mrugają na różne sposoby, szybko zamykając oczy i otwierając się powoli, a także zamykając i otwierając w celowym tempie. Innymi słowy, kot mruga w takim tempie, w jakim chce.

Chociaż takie powolne przymykanie powiem, może nie być bezpośrednio wyrazem miłości, prawdopodobnie jest oznaką zadowolenia. Jeśli kot czuje się dobrze w pobliżu człowieka, zamknięcie oczu to sygnał, że czuje się bezpiecznie i ​​nie musi Cię obserwować jako potencjalnego zagrożenia.

A czy koty w jakiś sposób odczytuje nasze mruganie? Wpatrywanie się w oczy kota przez dłuższy czas może być postrzegane jako zagrożenie, stąd nasze mruganie również kot może odczytywać jako dobre zamiary.

Teorie o mrugnięciu powstały bardzie na drodze domysłów i eliminacji, niźli zachowań potwierdzonych naukowo. Ale dziś musi nam to wystarczyć.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy pies może jeść pomidory?

Czy psy mają łaskotki?