Dlaczego koty lubią wchodzić wysoko?

 

Dlaczego koty lubią wchodzić wysoko?

Jeśli kiedykolwiek wszedłeś do domu i znalazłeś swojego kota siedzącego na lodówce, półce z książkami lub innym wysokim punkcie w domu – i zastanawiałeś się, co on tam robi – nie jesteś sam. Istnieje wiele, dziwnych, kocich zachowań, które nie są łatwe do wyjaśnienia, ale okazuje się, że przysiadanie w wysokich punktach jest bardzo powszechnym – i instynktownym – zachowaniem wśród udomowionych kotów.

Dlaczego koty wspinają się wysoko? Odpowiedź jest prosta: instynktownie muszą obserwować świat z najwyższego punktu, ponieważ są drapieżnikami, które polują. Wyższy punkt obserwacyjny nie tylko zapewnia im lepszy widok potencjalnej zdobyczy, ale także ochronę przed większymi zwierzętami – i teoretycznie pozwala im zobaczyć nadchodzącego drapieżnika. Co więcej, w czasach, gdy przodkowie naszych kociąt żyli w lasach i dżunglach, liście i gałęzie drzew również oferowały kamuflaż.

Można śmiało powiedzieć, że większość udomowionych kotów nie jest myśliwymi – poza okazjonalnymi myszami lub ptakami – i na pewno nikt na nie poluje. Ich zamiłowanie do wspinania się na wysokie punkty pozostaje jednak głęboko zakorzenione w ich biologicznej i ewolucyjnej świadomości. Może się okazać, że Twój kot uwielbia spędzać czas na lodówce, ponieważ pozwala to mu  obserwować otoczenie (i jest ciepło!), daje trochę spokoju i prywatności, zapewnia ochronę przed innymi kotami, zwierzętami domowymi i małymi dziećmi oraz pomaga uniknąć konfrontacji z innymi kotami w domu.

W domach z wieloma dorosłymi kotami wylegiwanie się w najwyższych punktach może być w pewnym sensie symbolem statusu – kot z „najlepszym” punktem obserwacyjnym jest uważany za dominującego. Posiadanie wielu wysokich punktów w domu może pomóc w zapobieganiu konfliktom, ponieważ każdy kot będzie miał swoje „wyznaczone” miejsce.

Oprócz instynktownej potrzeby wspinaczki, udomowione koty po prostu lubią się wspinać, ponieważ zapewnia im to stymulację psychiczną i fizyczną. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić swojemu kotu dużo pionowej przestrzeni do wspinania się i skakania.

Na szczęście istnieje wiele łatwych i niedrogich sposobów na zapewnienie kotu takiej przestrzeni. Na rynku dostępnych jest tak wiele akcesoriów, że na pewno znajdziesz drzewko dla kota lub słupek wspinaczkowy, który odpowiada jego potrzebom i pasuje do wielkości i stylu Twojego domu.

Możesz też zainstalować półki lub cały ich system na ścianie. Kiedy je montujesz, spróbuj zmieniać odstępy między nimi. Będzie to wymagało od Twojego kota skakania lub wspinania się z półki na półkę. Jeśli masz starszego kota, umieść półki bliżej siebie i niżej.

Jeśli Twój kot ma określone okno, przez które uwielbia patrzeć, możesz stworzyć mu tam miejsce, na którym będzie mógł odpoczywać. Pamiętaj, aby zawsze mieć zamknięte i zabezpieczone okna. Jeśli mieszkasz w mniejszej przestrzeni, możesz po prostu pozwolić swojemu kotu odpoczywać na meblach, półkach z książkami lub lodówce.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Białko i świeże mięso w karmach dla psów

Jak czyścic uszy psa w domu?