Dlaczego koty gonią lasery?

 

Dlaczego koty gonią lasery?

Wszyscy koci właściciele znają odwieczną walkę kota i wskaźnika laserowego. Ta mała, bezzapachowa kropka jest w stanie zająć kota na długi czas, mimo faktu, że nigdy jej nie złapie. Czy wskaźniki laserowe są świetną zabawką dla naszych kotów? Dlaczego koty gonią lasery i czy nadszedł czas, aby porzucić go na rzecz innego rodzaju zabawki?

Lasery z natury stymulują koty ze względu na szybkość poruszania się. To, że Twój kot nie musi ciężko pracować na jedzenie (jak jego przodkowie), nie oznacza, że ​​nie jest do tego przygotowany. Kiedy kropka lasera leci dookoła pokoju, kot interpretuje to jako małe zwierzę próbujące uciec i ukryć się. To uruchamia w nim wrodzone instynkty, czyli pragnienie polowania, rzucania się i zabijania ofiary. Fakt, że jest to tylko projekcja, nie ma większego znaczenia, ponieważ twój działa na autopilocie matki natury, a nie na intelekcie.

Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że kot goni za laserem – bo wygląda on dla niego atrakcyjnie. Aby to zrozumieć, musisz wiedzieć, jak działają oczy kota i czym różnią się od naszych. Siatkówka jest jedną z głównych struktur oka. Składa się z dwóch kluczowych rodzajów komórek: prętów i stożków. Pręty radzą sobie ze słabym oświetleniem i wykrywaniem ruchu, a stożki pomagają oku zobaczyć kolor. Ludzkie oczy mają więcej stożków niż prętów, co oznacza, że ​​widzimy świat bardzo barwnie. Koty mają więcej prętów, dzięki czemu są ekspertami w wychwytywaniu nawet najmniejszych ruchów. Co to ma wspólnego z laserem? To, że kotu trudno go zignorować.

Istnieje wiele kontrowersji wokół tego tematu. Główny problem podnoszony przez entuzjastów kotów, którzy są antylaserowi, polega na tym, że uważają oni, iż jest to forma dokuczania. Twój kot prześladuje czerwoną kropkę, ponieważ jego mózg mówi, że rozpoczyna się polowanie na pokarm. Nie traktuje więc tego jako formy zabawy, nawet jeśli rzeczywiście dobrze się przy tym bawi.

Laser jest nieosiągalnym celem i bez względu na to, jak wielkie są umiejętności polowania kota, nigdy go nie zje i nigdy nie skończy swojego drapieżnego cyklu. Wiele kotów odkrywa podstęp i przestaje współdziałać z laserem. Przeciwnicy lasera uważają to za bardzo frustrujące, a zdenerwowane koty stają się destrukcyjne lub agresywne. Jeśli zauważysz związek między zabawą z kotem a laserem i jego złym zachowaniem, prawdopodobnie nadszedł czas, by odłożyć wskaźnik na dobre.

Aby lasery były bardziej zabawą, niż drażnieniem, podaruj swojemu kotu smakołyk lub fizyczną zabawkę zaraz po zakończeniu zabawy. W ten sposób kot uzyska satysfakcję z „zabicia”, nawet jeśli nie jest to sam laser.

Jeśli Twój kot naprawdę lubi gonić za laserem i nie powoduje to u niego niekończącej się pętli rozczarowań, nie ma powodów do zmartwień. To fantastyczny sposób, aby mógł poćwiczyć trochę fizycznie i umysłowo, a także pozwala mu na chwilę wpaść w instynkt – coś, czego koty domowe nie robią tak często jak by chciały.

Oczywiście, powinieneś nadal przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nie świeć światłem bezpośrednio w oczy kota. Nawet lasery-zabawki emitują niezwykle jasne światło. Jeśli to zrobisz, możesz spowodować problemy ze wzrokiem lub obrażenia oczu. Zapewnij także swojemu kotu mnóstwo innych zabawek. Jeśli laser jest dla niego jedyną zabawą, istnieje prawdopodobieństwo, że frustracja zacznie narastać.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

10 najspokojniejszych psich ras.

Dlaczego Twój pies wpatruje się w Ciebie?