Dlaczego kot traci na wadze?

dlaczego kot traci na wadze

Niezamierzona utrata wagi u zwierząt zwykle jest oznaką problemów zdrowotnych. Nawet w przypadku starszych zwierząt nie jest tak, że chudną one po prostu ze starości. Jeśli twój pupil traci na wadze, powinieneś zacząć działać i skontaktować się z weterynarzem.

Utrata wagi może być objawem wielu różnych chorób. Jedną z nich jest nadczynność tarczycy, która często dotyka starsze koty. Typowe jej objawy to utrata masy ciała, zwiększony apetyt i pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Niektóre koty cierpią dodatkowo na wymioty, biegunki i nadpobudliwość.

U starszych kotów często występuje również przewlekła choroba nerek. Gdy nerki przestają funkcjonować prawidłowo, może wystąpić zwiększone pragnienie i oddawanie moczu. To pierwsze zauważalne objawy, po których następują: utrata apetytu i utrata masy ciała. Przewlekłej choroby nerek nie można skutecznie wyleczyć, ale łagodzi się jej objawy.

Kolejną chorobą, która może wpływać na kondycję kota jest cukrzyca. Objawy cukrzycy obejmują utratę wagi, zwiększony apetyt, pragnienie i oddawanie moczu. Cukrzycę zazwyczaj kontroluje się za pomocą insuliny i zmiany diety. Niektóre koty wracają do normy po kilku miesiącach leczenia.

Utrata wagi może mieć także związek z dolegliwościami gastrologicznymi. Tego typu problemy mogą zmniejszyć apetyt lub uniemożliwiają prawidłowe trawienie pokarmu i wchłanianie składników odżywczych, co prowadzi do utraty wagi. Problemy gastrologiczne mogą powodować pasożyty jelitowe, nieswoiste zapalenia jelit, problemy z trzustką, a nawet nowotwory przewodu pokarmowego.

Do utraty wagi mogą również doprowadzić problemy stomatologiczne – kot unika wtedy jedzenia ze względu na ból. Częste problemy z zębami u kotów obejmują choroby przyzębia lub złamania zębów. U kotów rozwija się zapalenie jamy ustnej i dziąseł. Objawy problemów stomatologicznych to nieświeży oddech, ślinienie się, oblizywanie lub krwawienie z jamy ustnej.

Podobnie jak ludzie, koty mogą też zachorować na raka w dowolnym miejscu ciała. Jednym z typowych nowotworów u kotów jest chłoniak. Większość form raka ostatecznie powoduje ogólne złe samopoczucie, ból, zanik mięśni, utratę apetytu i ogólną utratę wagi.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czy elektroniczne obroże są bezpieczne

Czy elektroniczne obroże są bezpieczne?

zwycięzca w miesiącu czerwcu zabawy ilovepupil

#ilovepupil – zwycięzca czerwca