Dlaczego kot śpi z podniesioną głową?

Koty mają to do siebie, że drzemią w dziwnych pozycjach. Nie mniej dziwnie patrzy się na kota, który śpi trzymając głowę w górze. Czy to nie jest niewygodne? Dlaczego kocia głowa nie opada, gdy twój zapada w sen?

Chociaż może to nie wyglądać zabawnie, spanie z podniesioną głową wskazuje, że kot jest czujny na wszelkie możliwe bodźce pochodzące z otoczenia i jest gotowy do zareagowania w razie potrzeby. To zachowanie typowe dla kotowatych. Jeśli za oknem rozlegnie się nagle jakiś hałas, kot będzie w stanie błyskawicznie zareagować i wskoczyć z miejsca drzemki do bezpiecznego kąta.

Kot śpiący z podniesioną głową oznacza, że ​​jest rozluźniony i usztywnił pewne mięśnie w celu wsparcia głowy. Koty mogą usztywniać niektóre mięśnie, gdy są zrelaksowane, podobnie jak drgają ogonami lub poruszają uszami podczas drzemki. Możliwość usztywnienia mięśni szyi, przy jednoczesnym rozluźnieniu reszty ciała, może pomóc kotom pozostać częściowo czujnymi na potencjalne niebezpieczeństwa podczas odpoczynku. Kot śpiący z podniesioną głową jest więc całkowicie normalny i nie ma się czym niepokoić w prawie wszystkich przypadkach.

Jeśli jednak zauważysz, że Twój kot śpi tylko z podniesioną głową i nie przybiera podczas snu innych pozycji, może to być związane z problemami z oddychaniem, przekrwieniem płuc lub chorobą serca. Koty, które nagle zaczynają spać wyłącznie z podniesioną głową oraz te które wydają się mieć trudności z oddychaniem podczas snu, powinny niezwłocznie trafić do lekarza weterynarii, aby wykluczyć potencjalne niebezpieczeństwa.

Koty ze schorzeniami serca lub zaburzeniami oddychania mogą spać z podniesioną głową, aby zapewnić drożność dróg oddechowych. Jeśli jest to krótkotrwałe zachowanie, może to być kocia grypa. Nigdy jednak nie bagatelizuj sytuacji, gdy kot dyszy, unika aktywności lub oddycha bardzo szybko podczas wypoczynku. Mogą to być objawy ukrytej choroby serca, które zbagatelizowane mogą okazać się dla kota niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 a zachowanie domowych psów i kotów

Co zrobić, gdy pies ma kołtuny?