Dlaczego kot miauczy

dlaczego kot miauczy

Wprawiony właściciel kota potrafi rozróżnić zadowolone miauknięcie swojego pupila od miauczenia wyrażającego poirytowanie, przerażenie czy radość. Z założenia bowiem kot bardzo rzadko miauczy do siebie. Zazwyczaj kieruje to właśnie do właściciela, a modulacja głosu rzeczywiście może mieć znaczenie. 

Jakie są najczęstsze powody miauczenia?

  1. „Co słychać?” – miauczenie na powitanie zależy co prawda od nastroju twojego kota, ale możesz się go spodziewać gdy wchodzisz do pokoju, spotkasz kota na podwórku, ale również wtedy, gdy będzie chciał rozpocząć z tobą „rozmowę”. Ten rodzaj miauczenia to zaczepne nawiązywanie kontaktu.
  2. „Pobaw się ze mną” – koty są bardzo społeczne i lubią kontakt z ludźmi, takim miauczeniem kot próbuje więc zwrócić na siebie twoją uwagę.
  3. Prosi o jedzenie – koty lubią jeść, więc mogą się domagać posiłku, gdy czują, że zbliża się jego pora. Niektóre koty przezornie miauczą także wtedy, gdy wchodzisz do kuchni, licząc, że tym sposobem otrzymają coś „ekstra”.
  4. „Wpuść mnie”/ „Wypuść mnie” – koty nie cierpią zamkniętych drzwi. Jeśli zamkniesz się w pokoju próbując zasnąć, twój kot nie da za wygraną i będzie domagał się otwartych drzwi bez względu na to, po której ich stronie się znalazł.
  5. Miauczenie „senioralne” – kotom w starszym wieku zaczyna dokuczać dezorientacja umysłowa, która jest objawem kociej choroby Alzheimera. W chwilach, gdy kot traci orientację, zaczyna miauczeć w panice.
  6. Poszukiwanie partnera – choć z założenia koty nie miauczą do siebie nawzajem, gdy kot poczuje potrzebę znalezienia partnera, robi to z niezwykłym zaangażowaniem.

Powodów kociego miauczenia jest oczywiście dużo, dużo więcej i pewnie każdy właściciel kota mógłby wskazać drugie tyle. Bo żeby prowadzić rozmowę z miauczącym kotem trzeba go po prostu dobrze poznać.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

nie zostawiaj psa w gorącym samochodzie

Nie zostawiaj psa w rozgrzanym samochodzie!

PUPIL Premium JUNIOR MINI bogata w wołowinę

PUPIL PREMIUM JUNIOR MINI – karma bogata w wołowinę 10 kg