Dlaczego kot miauczy bez opamiętania?

Choć uporczywe kocie miauczenie może być objawem różnych dolegliwości Twojego pupila, bywa, że koty miauczą również z nudów. Jeśli jednak chcesz spać spokojnie wyklucz najpierw to wszystko, co może szkodzić zdrowiu i komfortowi twojego kociaka.

 

Dlaczego kot miauczy  bez opamiętania?

Podobnie jak ludzie, koty doświadczają strachu, przyjemności, głodu, niepokoju, frustracji i wielu innych emocji, które mogą wpływać na ich zachowanie. Niektóre ich zachowania postrzegane są jak niewłaściwe i nie pozostają bez wpływu na życie właścicieli, ale także innych zwierząt przebywających w domu. Z wieloma można sobie jednak poradzić. Co zrobić, gdy Twój kot miauczy bez opamiętania?

Koty są tajemnicze, więc odkrycie przyczyny niektórych ich zachowań może być wyzwaniem. Zwłaszcza, że zwykle nie istnieje jeden powód ich zachowania, bo każdy kot ma inną osobowość.

Może znasz tę sytuację… W końcu zasnąłeś, gdy nagle słyszysz, jak Twój kot wyje i płacze ile ma sił w płucach przed drzwiami Twojej sypialni. Wiele kotów tak robi i choć to bardzo dokuczliwe, zwłaszcza, gdy potrzebujesz porządnie się wyspać, dla wielu zwierzaków to zupełnie normalne zachowanie. W końcu koty to zwierzęta nocne, podobnie jak ich dzicy krewni, więc w naturalny sposób są bardziej aktywne w nocy właśnie. Takie miauczenie może być jednak także oznaką tego, że coś jest nie tak – zwłaszcza, gdy wcześniej Twój kot nigdy tego nie robił.

Wycie może być przypadłością starszych kotów. Może ono także zależeć od rasy  kota – syjamska np. jest z natury głośniejsza niż pozostałe i w ten sposób Twój kot domaga się uwagi w nocy. Te koncerty mogą także oznaczać, że kot nudzi się w środku nocy.

Jeśli kot miauczy i zawodzi w dzień, może to być także oznaka bólu. Koty „płaczące” podczas załatwiania potrzeb w kuwecie zwykle odczuwają dyskomfort lub ból podczas próby oddania moczu lub wypróżnienia. Inne oczywiste oznaki bólu, to obrażenia pochodzące z walki kotów lub np. przytrzaśnięty drzwiami ogon. Jeśli jednak nie zauważyłeś, by Twój kot cierpiał i coś mu dolegało, miauczenie, płacz lub wycie w ciągu dnia mogą być również domaganiem się Twojej uwagi.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL Premium INDOOR karma bogata w kurczaka 800 g

Problemy zdrowotne starych kotów