Dlaczego konieczne są bezpieczne dodatki w karmach dla zwierzaków?

Nasze zwierzaki zasługują na pożywną i bezpieczną karmę, a dodatki mają tu znaczenie kluczowe

Podobnie jak żywność spożywana przez nas, tak i karma, którą podajemy naszym zwierzakom, musi być pożywna i bezpieczna. Warto pamiętać, że obok składników zawierających zdrowe substancje odżywcze, mamy listę ważnych dodatków, które są stosowane zarówno w żywności przeznaczonej dla ludzi jak i dla zwierząt po to, by zapewnić właściwą jakość, bezpieczeństwo, teksturę, konsystencję, wygląd, zapach i smak.

Niektóre dodatki pochodzą z materiałów występujących w przyrodzie (zwykle z roślin),  podczas gdy inne – to substancje wytworzone. I choć wolimy korzystać z naturalnych dodatków do karm, nie zawsze jest to możliwe ze względu na ich dostępność (dotyczy to wielu producentów karm na całym świecie). Warto jednak wiedzieć, że wytworzone dodatki są równie skuteczne i bezpieczne jak ich naturalne odpowiedniki.

Używanie dodatków w karmach dla zwierząt jest ściśle regulowane prze urzędy europejskie

Przemysł karm dla zwierząt w Polsce podobnie jak w całej Europie, działa według rygorystycznych norm. Spełnia surowe wymogi prawne dotyczące produkcji karm o najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa, wprowadzone przez bardzo szczegółowe przepisy prawa UE dotyczące użycia dodatków.

Dodatki podlegają rygorystycznemu procesowi zatwierdzania

UE zatwierdza dodatki pod względem ich bezpieczeństwa, potrzeb technicznych i skuteczności. W konsekwencji tego niezwykle rygorystycznego procesu, dodatki są okresowo weryfikowane i jeśli jakikolwiek nie spełnia norm bezpieczeństwa, nie zostaje zatwierdzony, niezależnie od jego technologicznej przydatności.

Rola dodatków w karmie

1.BEZPIECZEŃSTWO I OKRES TRWAŁOŚCI

Konserwanty i przeciwutleniacze to dwie szczególne kategorie dodatków, które są niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa i przedłużenia okresu trwałości produktu suchego. Spożycie zepsutej karmy stwarza ryzyko zatrucia z powodu bakteryjnego zanieczyszczenia, czy zjełczenia tłuszczu. Karmę suchą chronią przed tym zarówno konserwanty jak i przeciwutleniacze. Karma mokra (puszki i saszetki), która jest gotowana w inny sposób, a potem szczelnie zamknięta, nie wymaga dodatków, by zapewnić jej trwałość.

2. ZALETY PRZECIWUTLENIACZY

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa żywności i przedłużaniem okresu jej trwałości, przeciwutleniacze posiadają jeszcze szereg innych zalet. Dotyczy to zarówno żywności przeznaczonej dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Wieloletnie badania wykazały, że dodane do karmy suchej i mokrej przeciwutleniaczy (którymi są np. witaminy C i E), wspierają zdrowie i zwalczają szkody spowodowane przez wolne rodniki w komórkach i narządach.

3. WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Podobnie jak w przypadku żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w karmie dla zwierząt dodatki również mogą być użyte, by chronić wartości odżywcze, zapewnić trwałość produktu oraz – przez dodanie witamin, minerałów i aminokwasów – dbać o zdrowie naszego pupila.

4.CZY DODATKI MAJĄ WPŁYW NA ZACHOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH?

Obecnie nie ma potwierdzonych dowodów naukowych, które mogłyby sugerować, że istnieje jakikolwiek związek pomiędzy problemami behawioralnymi zwierząt a dodatkami stosowanymi w karmach. Najczęstszymi powodami problemów behawioralnych są: lęk, zbyt wczesna i niewłaściwa socjalizacja oraz trenowanie, a także zła hodowla pod katem behawioralnym /emocjonalnym. Profesor Peter Neville (partner założycielski Centrum Etologii Stosowanej) stwierdził, że w ciągu jego ponad 25 letniej behawiorystycznej praktyki weterynaryjnej, nie spotkał się z ani jednym przypadkiem problemu behawioralnego psów, który można by bezpośrednio połączyć z dodatkami występującymi w karmie lub potwierdzić w formie testu fizjologicznego.

GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ WIĘCEJ INFORMACJI

Każdy producent karmy ma obowiązek umieszczenia informacji o zastosowanych dodatkach na opakowaniu lub udzielenia jej w bezpośrednim kontakcie z klientem.

Więcej szczegółowych informacji (w języku polskim) na temat wszystkich dozwolonych dodatków używanych w żywieniu zwierząt (w tym w karmach gotowych) można znaleźć na stronie Europa (szukaj „rejestr dodatków paszowych” na www.europa.eu ).

Co myślisz?

Napisane przez David Morgan

David Morgan BSc MA VetMB CertVR MRCVS

David Morgan jest lekarzem weterynarii z Wielkiej Brytanii, kształconym na Uniwersytecie Cambridge. Ma ponad 25-letnią wiedzę i doświadczenie w żywieniu psów i kotów. David opublikował wiele artykułów na temat żywienia i jego korzyści w utrzymaniu zdrowia lub poprawie zdrowia w czasie choroby.

Obalamy psie mity

Akupunktura i fizjoterapia dla zwierząt?