Czy znacie kocie zmysły

kocie zmysły

Koty posiadają pięć podstawowych zmysłów, podobnie jak ludzie. Jednak, tylko jeden z nich jest wyjątkowo wyczulony na zewnętrzne bodźce. Czy kocie zmysły są dla nas zagadką? W jaki sposób kot postrzega świat? Dzisiaj przeczytacie o tym, czemu służą zmysły naszym czworonożnym Pupilom.

Zmysły kotów, podobnie jak ich przodkom służą do ujmowania i łapania zdobyczy. Kot to drapieżnik, który  świetnie radzi sobie z zauważeniem najmniejszego ruchu i usłyszeniem najlżejszych szmerów. Najbardziej czułe u kotów są wzrok, słuch, węch i dotyk w porównaniu z ludzkimi zmysłami. Nie zapominajmy, że kociaki dobrze radzą sobie w ciemnościach. Dźwięki o wysokiej częstotliwości nie są problemem, a dzięki organom Jakobsona rozróżniają i smakują rozmaite zapachy. Warto wiedzieć, że kocie zmysły w trudnych warunkach silniej reagują na bodźce i wyostrzają się. Z kolei, kot przebywający na stałe w domu nie musi troszczyć się o swoje przetrwanie, dlatego też zmysły mogą ulec delikatnemu stępieniu. Eksperci są zgodni co do jednego – koty nie przepadają za hałasem, krzykami oraz gwałtownymi ruchami.

Smak

Koty intensywnie wyczuwają smaki. Ten zmysł jest wyostrzony i połączony z węchem. Koty zanim zjedzą swój posiłek, starannie go obwąchają. Ponadto, nie zjedzą nic co mogłoby im zaszkodzić lub jeśli czegoś po prostu nie lubią. Ciekawostką jest fakt, że koty nie mają receptorów smaku słodkiego, dlatego ich słodkie potrawy w ogóle nie interesują.

Węch

Dzięki organowi Jakobsona, który znajduję się u podstawy języka koty analizują i rozpoznają zapachy poprzez ich smakowanie. Nie zapominajmy, że Pupile posiadają silny instynkt terytorialny i oznaczają swój teren. Celem takiego postępowania jest ostrzeganie swoich rywali. Węch to najważniejszy zmysł połączony ze zmysłem smaku. Aktywuje się, gdy kanał nosowy otwiera się do ust.

Słuch

Jest wyjątkowo czuły. Koty słyszą dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek. Precyzyjnie określają źródło dźwięku. Co ciekawe, kocie ucho porusza się w kilkunastu kierunkach. Twój kot usłyszy najmniejszy szmer, a już na pewno dźwięk otwierającej się puszki z ulubionym jedzeniem.

Wzrok

Koty nie za dobrze rozróżniają kolory. Widzą barwy, ale nie wszystkie. Dobrze radzą sobie z rozróżnianiem odcieni niebieskiego, żółtego i zielonego. Kolor czerwony stanowi dla nich problem. Z łatwością radzą sobie z szarościami.

Dotyk

Ciało kota jest pokryte włosami czuciowymi, które umożliwiają mu swobodne poruszanie się w ciemności. Włosy czuciowe reagują na najmniejsze wibracje.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

żywienie zwierząt european society of veterinary

Co nowego w świecie żywienia zwierząt? – czyli kilka słów o 22 Kongresie European Society of Veterinary and Comparative Nutrition (ESVCN)

rany skóry u psów

Rany skóry u psów sportowych [wideo]