Czy Twój pies potrzebuje lekcji pływania?

Choć wydaje nam się, że każdy pies potrafi pływać, nie wszystkie rasy mają ku temu predyspozycje. Wszystko zależy też od rodzaju akwenu. Jak mówią eksperci, najwięcej psów topi się w basenach, bo łatwe wyjście z basenu dla nas, nie zawsze jest tak samo łatwe dla psów.

Pies może utopić się w basenie nawet jeśli potrafi dobrze pływać, jeśli będzie miał problem z wydostaniem się z niego. Pies nie da rady bowiem wspiąć się po drabince. Jeśli basen nie ma schodów, pies może wpaść w panikę i pływać jak oszalały, po czym utonąć z wyczerpania. Pies podobnie jak człowiek może również zostać porwany przez prąd w naturalnym zbiorniku wodnym lub porażony przez toksyczne glony podczas pływania w jeziorze.

Musimy sobie też zdawać sprawę z tego, że wbrew powszechnej opinii nie wszystkie psy dobrze pływają. Psy o krótkich nogach, jak jamniki, mają problemy z „wiosłowaniem”. Psy z krótkimi pyskami, jak mopsy czy buldogi francuskie, mogą mieć problemy z oddychaniem podczas pływania.  Psy z długą, grubą sierścią, jak komondory, które na pierwszy rzut oka przypominają mopa, mogą szybko nasiąknąć wodą i nie poradzić sobie z takim obciążeniem. Krępe psy w typie buldoga mają natomiast problemy z pływaniem ze względu na rozkład masy ciała. Sporo też zależy od psa, bo są psy z zasady uważane za wodne, które nie będą przejawiać zainteresowania wodą, jak i takie, które z pozoru się do tego nie nadają, a jednak pływać uwielbiają.

Jeśli jednak chcemy być spokojni o bezpieczeństwo naszego psa w zetknięciu z wodą, dobrze jest go z tą wodą – nawet płytką – oswoić. Aby w przypadku niespodziewanego skoku do wody nie wpadł w panikę, ale starał się dopłynąć do brzegu.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL PREMIUM LIGHT & SENIOR MEDIUM & LARGE

PUPIL PREMIUM LIGHT & SENIOR MEDIUM & LARGE – karma bogata w indyka i ryż 12 kg

Pasożyty zewnętrzne u kotów