Czy Twój kot potrzebuje więcej zabawy?

Z psami jest łatwiej – kiedy pies chce się bawić, przynosi ci swoją ulubioną zabawkę i patrzy na Ciebie wyczekująco.  Z kotami nie jest to już tak oczywiste. Podczas, gdy psy są dość bezpośrednie, koty komunikują się bowiem z nami w dość wyszukany sposób.

Czy Twój kot miauczy, kiedy coś czytasz? Ociera się o Twoje nogi? Być może układa się na Twoim laptopie? To nic innego jak sygnalizowanie potrzeby uwagi i zaproszenie do wspólnej zabawy. Chociaż może to być denerwujące, kot jest tak wytrwały, bo potrzebuje wciągającej, interaktywnej, energicznej zabawy tak samo jak psy. Choć kocia drzemka na parapecie może być urocza, nie jest to dla niego najbardziej interesujące zajęcie. Koty domowe nie mają bowiem tak wiele aktywności i rozrywki, jak koty wolno żyjące.  Do nas więc należy wzbogacenie ich życia i stworzenie dla nich najlepszej„ kotmosfery ”.

Jeśli Twój kot jest energiczny i naprawdę chce się bawić, nie da za wygraną i zrobi wszystko, aby się nim w końcu zająć. Jeśli chcesz mieć chwilę wytchnienia, zadbaj o stymulujące środowisko dla kota – przydatne będą tunele dla kota czy drapaki. Z drugiej strony, kot, który nie cieszy się wystarczającą ilością czasu na zabawę, może stać się nadąsany lub przygnębiony. W ten sposób manifestuje on swoje niezadowolenie.  Ważne jest jednak także, by nie popadać w skrajności i nie zmuszać kota do zabawy – czasem ma on słabszy dzień lub woli się po prostu ponudzić.

Jeśli Twój kot zaczyna przybierać na wadze, to także może być znak, że potrzebuje on więcej czasu na zabawę i… mniej przekąsek. Wielu właścicieli kotów zastępuje zabawę jedzeniem, tworząc u swoich pupili niezdrowe nawyki. Jeśli kot wytrwale zabiega o Twoją uwagę, o wiele łatwiej jest po prostu podać mu jedzenie niż się bawić. Finalnie, gdy kot potrzebuje rozrywki, zaczyna chodzić do miski z jedzeniem. W takiej sytuacji koniecznie musisz skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii, aby opracować odpowiednią dietę dla otyłego kotka i wykluczyć wszelkie leżące u jej podstaw choroby. Następnie wprowadź bardziej interaktywną zabawę do dnia Twojego kota. Egzamin zdają także wszelkie dozowniki do jedzenia, które sprawią, że kot będzie jadł wolniej swoje posiłki.

Jeśli będziesz oszczędzał czas na zabawę z kotem, Twój mruczek może nadmiar energii rozładowywać także na Twoich meblach.  Jeśli koty nie mają wystarczającej ilości zabawy, mogą stać się destrukcyjne i agresywne, ponieważ gromadzą energię, której nie mają jak rozładować. Jeśli nie masz dostatecznie dużo czasu na zabawę z kotem, zainwestuj w zabawki interaktywne. Nawet najbardziej luksusowe zabawki dla kotów są tańsze niż wymiana mebli. Pamiętaj także, aby zapewnić mu drapaki, które są dla kota bardziej interesujące niż krzesła. Wysokiej jakości, solidne słupki w różnych rozmiarach powinny zaspokoić naturalną potrzebę drapania kota.

Dzicy przodkowie kota spędzili dużą część swoich dni na poszukiwaniu pożywienia. Mimo że nasze koty są udomowione, nadal mają ten pierwotny instynkt i chęć polowania. Zaopatrz się więc w zabawki, które będą budzić w Twoim kocie wewnętrznego łowcę – pamiętaj jednak, by od czasu do czasu pozwolić mu złapać „ofiarę”. W przeciwnym razie szybko się zniechęci.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jakiego psa wybrać na początek?

Dlaczego Twój pies kradnie przedmioty i ich pilnuje?