Czy twój kot ma nadwagę?

Ostatnie dane pokazują, że ponad połowa kotów niewychodzących z domu ma nadwagę. To nie tylko problem estetyczny, ale także poważny problem zdrowotny.  Jeśli dotyczy to także twojego kota recepta jest jedna – więcej wody, mniej jedzenia i więcej aktywności.

Koty cierpiące na nadwagę żyją krócej i częściej dotykają je problemy z sercem i cukrzycą. Większość kotów domowych waży ok. 4-5 kg. Waga kota może jednak wynosić od 2,5 do 7 kg, a w przypadku niektórych dużych ras dochodzić nawet do 15 kg.

Jednak oprócz ważenia kota jednym ze sposobów oceny jego stanu jest… poszukiwanie talii. To wcale nie żart – jeśli spojrzysz w dół na stojącego kota, nad kośćmi biodrowymi powinieneś zobaczyć lekkie wgłębienie. Jeśli tego wgłębienia nie ma, a zamiast tego mamy wybrzuszenie – możesz podejrzewać, że twój kot ma nadwagę. Kiedy patrzysz na kota z boku, jego brzuch powinien opadać od żeber w kierunku ogona. Jeśli brzuch jest okrągły i miękki również możesz podejrzewać nadwagę. Jest jeszcze jeden sposób – kiedy mocniej przytulisz kota powinieneś być w stanie wyczuć jego żebra i kręgosłup. To oczywiście tylko metody, które mają zwrócić naszą uwagę na stan kota – aby potwierdzić to, czy twój kot waży za dużo najlepiej odwiedź lekarza weterynarii. Powyższe obserwacje mogą być dobrym do tego przyczynkiem.

Choć wizyta z kotem u lekarza z powodu nadwagi wydaje się trochę zawstydzająca, warto to zrobić, bo koty są szczęśliwsze, gdy są szczupłe – nie mają wtedy problemów z mobilnością, pielęgnacją, ale także ogólnym nastrojem. Jeśli więc nasz kot ma nadwagę specjalista z pewnością pomoże nam dobrać właściwą karmę i odpowiednią jej porcję oraz zaleci probiotyki, które pomogą w osiągnięciu optymalnej wagi.

Pamiętajmy, że w naturze koty jedzą 10-20 razy dziennie, ale niewielkie porcje i są bardzo aktywne. Żyjąc z kotem w domu często wprowadzamy mu tryb życia sprzeczny z naturalnymi nawykami.  Na nas spoczywa więc odpowiedzialność dbania o kocie zdrowie i właściwe odżywianie.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

6 patentów na sprzątanie, które każdy właściciel czworonoga powinien znać

pupil premium kawałki w galarecie

PUPIL Premium ADULT – karma bogata w wołowinę z wątróbką + bogata w pstrąga i łososia 4 X 100 g