Czy psy mogą jeść cynamon?

Zima to czas, gdy w kuchni jeszcze częściej towarzyszy nam cynamon. Może on przynosić wiele korzyści w diecie człowieka. Jest silnym przeciwutleniaczem, środkiem przeciwzapalnym, może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić wrażliwość na insulinę u diabetyków, w końcu może pomóc w chorobach neurodegeneracyjnych. Ale czy jest bezpieczny dla twojego psa?

Cynamon to rodzaj przyprawy, która jest podstawą większości kuchni. Może być stosowany zarówno do słodkich deserów i dań śniadaniowych, jak i do wytrawnych potraw. Istnieją dwa różne rodzaje cynamonu, które są powszechnie dostępne na rynkach całego świata. Jest cynamon cejloński, zwany także „prawdziwym” oraz cynamon wonny

Cynamon wonny pochodzi z drzewa występującego w Chinach, natomiast cynamon cejloński pochodzi z drzewa występującego na Sri Lance. Cynamon wonny ma kolor ciemnobrązowo-czerwony z grubszymi pałeczkami i bardziej szorstką teksturą niż cynamon cejloński. Jest również tańszy i najczęściej spożywany na całym świecie. O ile nie robisz zakupów na ekskluzywnym, specjalistycznym rynku przypraw, laski cynamonu i mielony cynamon w spiżarni i w lokalnym sklepie spożywczym to bez wątpienia cynamon wonny.

Uważa się, że cynamon ma wiele zalet zdrowotnych. Jest źródłem przeciwutleniaczy, które mają właściwości przeciwzapalne. Trwają badania pod kątem jego potencjalnych skutków w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Cynamon może również obniżać poziom cukru we krwi. Istnieją nawet badania dotyczące właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych cynamonu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te odkrycia, jest oczywiste, że właściciele psów chcieliby podawać cynamon swojemu psu w nadziei, że przyniesie on takie same, pozytywne efekty. Nasza wiedza o stosowaniu cynamonu w medycynie jest jednak wciąż stosunkowo nowa i nie ma wielu badań nad tym, czy przekłada się to również na naszych czworonożnych przyjaciół.

Kumarynę, naturalnie występujący związek występujący w roślinach, można izolować zarówno w cynamonie wonnym, jak i cynamonie cejlońskim. Ma pachnący, słodki zapach i jest często dodawana do zapachów i kosmetyków, ale jest również używana jako prekursor leków przeciwzakrzepowych, jak warfaryna i kumadyna. Spożycie nadmiernych ilości kumaryny może być jednak toksyczne dla wątroby i nerek u ludzi. Istnieją badania, które pokazują górne granice dziennego spożycia w diecie. Niestety nie ma informacji, jaka dzienna dawka kumaryny może powodować toksyczność u psów.

Chociaż cynamon jest więc bezpieczny dla psów, zastosowanie i korzyści wynikające z dodawania cynamonu do codziennej diety twojego psa nie są jeszcze w pełni znane. Jeśli chcesz włączyć cynamon do diety swojego psa, skonsultuj się więc lepiej z lekarzem weterynarii przed dodaniem go do karmy i przed napełnieniem dyfuzora olejków eterycznych olejem cynamonowym.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Zanim kupisz kotu zabawkę…

Włączenie mięsa do suchej karmy: jakie są powody i korzyści?