Czy psy mają łaskotki?

Pewnie każdemu właścicielowi zdarzyło się podrapać psa w takim miejscu, które wywołało u niego niekontrolowane kopanie nogami. Czy to oznaka, że psy mają łaskotki? A może to tylko odruch… I najważniejsze pytanie – czy Twojemu psu się to podoba?

Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujesz łaskotanie. U ludzi istnieją dwa rodzaje odczuć łaskotania. Pierwsza to bardzo lekkie łaskotanie, które nie rozśmiesza, ale może wywołać gęsią skórkę. Drugi to łaskotanie, które może wywołać wybuch śmiechu.

Naukowcy odkryli, że to pierwsze jest powszechnym odruchem u ssaków, w tym psów. Ta mimowolna reakcja jest wynikiem stymulacji neurologicznej. Jeśli pies ma na przykład pchły lub inne czynniki drażniące, otrzymuje w ten sposób od swojego ciała ostrzeżenie, aby je strącić.

Chociaż odruch, który wywołuje u nas wybuch śmiechu, nie został oficjalnie znaleziony u psów, niektórzy właściciele psów uważają, że ich psy śmieją się w odpowiedzi na łaskotki lub zabawę. Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące śmiechu u psów. Po sklasyfikowaniu warczenia, skomlenia, szczekania i oddechu, który psy wydawały tylko podczas zabawy, zidentyfikowano reakcję, którą uznano za „psi śmiech”.

Wszyscy wiemy, że jest miejsce na ciele Twojego pupila, które z pewnością sprawi, że noga psa zacznie niekontrolowanie kopać. Ta „słodka reakcja” jest po prostu odruchem. Psy kopią, kiedy drapiemy ich brzuch i jest to odruch mimowolny. Dotyk aktywuje ścieżki nerwowe pod określonymi obszarami skóry psa. Wysyłają one wiadomość do rdzenia kręgowego, a ten zmusza tylną łapę do kopania. Im mocniejsze drapanie, tym większe kopnięcie. Świadczy to o prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego psa. Psy mają różne obszary, które wywołują ten odruch. Najczęstsze to brzuch, uszy, szyja, plecy i łapy.

Chociaż nie powinieneś spodziewać się niekontrolowanego śmiechu ze strony swojego czworonoga, jeśli zdefiniujesz łaskotanie jako mimowolny odruch w odpowiedzi na Twój dotyk, możesz uznać że masz ze swoim psiakiem więcej wspólnego niż myślisz.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego koty powoli mrużą oczy do ludzi?

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów