Czy psia grypa jest niebezpieczna?

Psia grypa po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. Departament Rolnictwa i Usług Konsumenckich na Florydzie potwierdził pierwszą w tym stanie epidemię wysoce zakaźnego szczepu. Kiedy zachorowały psy narażone na działanie wirusa, uważano, że pochodzi on od ptaków w Chinach, Tajlandii i Korei. Szczep znany jako H3N2 CIV lub wirus psiej grypy H3N2, może również przenosić się na koty, ale nie na ludzi. Nieleczona może przekształcić się w zapalenie płuc, ale zazwyczaj nie prowadzi do zgonu. Oto, co musisz wiedzieć o wirusie psiej grypy.

Objawy psiej grypy obejmują: kaszel, kichanie, wydzielinę z nosa, letarg, brak apetytu, gorączkę i trudności w oddychaniu, jeśli u psa rozwinie się zapalenie płuc. Te objawy nie wskazują wyłącznie na grypę – kaszel i utrudnione oddychanie u psa może być również objawem chorób serca. Pies może być również zakażony i nie wykazywać żadnych objawów. Jeśli jednak zauważysz którykolwiek z powyższych objawów u twojego pupila, umów się na wizytę kontrolną u weterynarza.

Leczenie grypy u psa to przede wszystkim opieka wspomagająca, ponieważ do czasu, gdy psy wykażą kliniczne objawy, leki przeciwwirusowe nie będą skuteczne. Opieka wspomagająca to m.in. dożylne lub podskórne płyny, leki tłumiące kaszel i prawidłowe odżywianie. Jeśli pies zachoruje na wtórne zapalenie płuc lub bakteryjny nieżyt nosa, wówczas uzasadnione może być podanie antybiotyków. Antybiotyki atakują bakterie, które namnażają się w drogach oddechowych uszkodzonych przez wirusa, jednak nie będą miały wpływu na samego wirusa. Psy z zapaleniem płuc i poważnie upośledzoną czynnością płuc mogą wymagać tlenoterapii. Jeśli są chore lub były potencjalnie narażone na wirusa, w szczególności H3N2, należy je izolować przez co najmniej 21 dni, nawet jeśli objawy kliniczne ustąpiły, aby nie narażać innych psów.

Jednym z najlepszych sposobów ochrony psów jest unikanie kontaktu z psią grypą. Wirus rozprzestrzenia się w wydzielinach układu oddechowego psów, dlatego należy unikać miejsc, w których gromadzi się duża liczba psów, jak wystawy psów, parki dla psów, obiekty noclegowe, jeśli w twojej okolicy wystąpiło ognisko tej choroby. W takiej sytuacji należy także unikać dzielenia się miskami z wodą i zabawkami z nieznanymi psami. Należy szczególnie uważać w przypadku psów z obniżoną odpornością, które są bardziej podatne na infekcje. Możesz również chronić swojego zwierzaka poprzez szczepienia, jednak szczepionki przeciw grypie psów generalnie nie są uważane za podstawowe, więc musisz dopytać o to swojego lekarza weterynarii. Chociaż grypa psów łatwo się rozprzestrzenia, rzadko jest śmiertelna i nie ma żadnych długoterminowych skutków zdrowotnych. Większość psów dochodzi do siebie w ciągu 2-3 tygodni.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak wybrać najlepszą szczotkę dla kota?

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 a zachowanie domowych psów i kotów