Czy psia „buzia” jest czystsza niż ludzka?

czy psia buzia jest czystsza niz ludzka

Tak naprawdę porównywanie jamy ustnej psa i człowieka to jak porównywanie brudnego jabłka i brudnej pomarańczy. Obie jamy ustne są pełne drobnoustrojów i to w większości specyficznych dla danego gatunku. W większości przypadków bakterie znajdujące się w ustach psa nie będą więc niebezpieczne dla człowieka, gdyż nie będą kolonizować się one w zupełnie innym środowisku.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że nie wszystkie bakterie są specyficzne dla gatunku i część z nich może stwarzać pewne zagrożenie dla zdrowia. Jeśli więc twój pies uwielbia lizać cię po twarzy, warto zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim minimalizuj kontakt twojego zwierzaka z zewnętrznymi bakteriami – nie pozwól mu na grzebanie w śmietniku i kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą być nawet nosicielami wścieklizny. Po drugie zadbaj o to, aby twój pupil miał aktualne szczepienia, był regularnie odrobaczany i systematycznie czyść mu zęby.

Jeśli jesteśmy przy temacie psiej jamy ustnej warto zwrócić uwagę na jeszcze dwie ciekawostki. Na pewno wiesz, że psy leczą swoje rany przez ich wylizywanie. Dzieje się tak dlatego, że w ten sposób pozbywają się z nich martwych komórek i brudu. To samo robimy my, myjąc ranę.

Psy znaczenie rzadziej niż ludzie mają także ubytki w zębach – to zaś jest kwestią specyficznej diety. Bakterie Streptococcus mutans, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy żywią się cukrem, a tego w psiej diecie jest zdecydowanie mniej niż w ludzkiej.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

zespół stresu pourazowego pies ratunkiem

7 ras dla osób z zespołem stresu pourazowego

dlaczego psy nie lubią listonoszy

Dlaczego psy nie lubią listonoszy?