Czy pitbulle są łatwe do wyszkolenia?

Pitbulle mają złą reputację jako zwierzęta o silnym charakterze. Ale te psy są bardzo inteligentne, słodkie i przyjazne rodzinie, gdy są odpowiednio uspołecznione i wyszkolone. Każdy czas na szkolenie takiego psa jest właściwy. Warto jednak pamiętać, że zmiana nawyków starszego psa może być trudniejsza.

Za każdym razem, gdy przygarniesz szczeniaka, niezależnie od rasy, ważne jest, aby go uspołecznić, aby nie bał się innych psów i ludzi. Pitbulle bardzo skorzystają na socjalizacji jako szczenięta. Jeśli twój pit bull ma rok lub więcej, socjalizacja może wymagać trochę więcej pracy, ale zdecydowanie nie jest niemożliwa. Wiele pitbulli jest przyjaznych i towarzyskich, ale jeśli twój taki nie jest, to można, a nawet trzeba to naprawić.

Wykorzystaj do szkolenia swojego pupila tzw. pozytywne wzmocnienie. To coś, co najbardziej motywuje psa. Może to być jedzenie, ulubiona zabawka, pochwała lub cokolwiek innego. Możesz zacząć od podstawowych poleceń, jak „siad”, „zostań”, „chodź” i „waruj”. Gdy już je opanujesz, możesz przejść do bardziej skomplikowanych poleceń i sztuczek, takich jak „zostaw to”.

Pozytywne wzmocnienie powinno być stosowane podczas każdej czynności treningowej i powinno być udzielane wyłącznie w wyniku dobrego zachowania. Nigdy nie nagradzaj swojego psa za złe zachowanie lub brak reakcji, ponieważ pies dostanie wówczas nieczytelny komunikat.

Jeśli pomysł samodzielnego szkolenia cię przytłacza i nie masz pojęcia, od czego zacząć, możesz skorzystać ze specjalnie organizowanych szkoleń. To także okazja do budowania więzi ze zwierzęciem.

Ważna część procesu szkolenia to aktywność. Pitbulle są bardzo energicznymi zwierzętami i wymagają regularnej aktywności. Możesz połączyć czas treningu z ćwiczeniami, aby uzyskać wydajną i skuteczną sesję treningową. Inną opcją jest wybranie się na krótki bieg ze swoim pitbullem. Bieganie z psem pozwala ćwiczyć prawidłowe zachowanie smyczy, jednocześnie męcząc energicznego szczeniaka.

Każdy pies powinien być wyszkolony do prawidłowego chodzenia na smyczy. Nie powinien on ciągnąć i iść przed właścicielem. Podczas treningu smyczy ważne jest, aby mieć odpowiednią obrożę i smycz. Twój zwierzak powinien dobrze na nie reagować, a przy tym powinny być one wygodne i pasować do Twojego zwierzaka.

Pitbulle są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Są energiczne, zabawne i kochane. Niektóre potrzebują tylko trochę dodatkowej miłości i uwagi, jeśli chodzi o trening. Na szczęście szkolenie psa nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę cierpliwości i poświęcenia. Jeśli dasz swojemu pitbullowi czas, miłość i poświęcenie, zwrócą ci to wszystko i staną się jednym z lepiej wytresowanych psów, jakie widziałeś.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy martwić się, gdy kot nie je?

Światowy Dzień Zwierząt – potrzebujemy się nawzajem