Czy pies może jeść pomidory?

Jeśli nigdy nie masz dość pomidorów, nie jesteś sam. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że każdy Polak zjada rocznie blisko 10 kg pomidorów. Tam, gdzie jest jedzenie, tam jest Twój pies. Zastanawiasz się, czy możesz podzielić się smakiem pomidorów ze swoim czworonożnym przyjacielem? To wcale nie jest takie oczywiste.

Eksperci są zgodni. Twój pies może od czasu do czasu zjeść odrobinę pomidora, ale powinieneś trzymać go z dala od ogrodu, w którym one rosną. Dlaczego?

Pomidory należą do rodziny psiankowatych. Te rośliny, w tym papryka, bakłażan i ziemniaki, zawierają potencjalnie toksyczne elementy, ale zawierają także jadalne części. Oznacza to, że chociaż owoce pomidorów zawierają wiele składników korzystnych dla zdrowia Twojego psa i można je podawać okazjonalnie, reszta rośliny może być toksyczna.

Tomatyna jest toksyczną substancją występującą w pomidorach. Jest ona spokrewniona z solaniną, toksyczną substancją występującą w innych psiankach. Spożywana w dużych ilościach może być trująca dla naszych zwierząt. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że tomatyna jest skoncentrowana głównie w zielonych częściach rośliny. Najwięcej jej znajduje się w kwiatach i małych łodygach. Niewielka ilość tomatyny obecna również w dojrzałych pomidorach jest uważana za bezpieczną dla psów. W zielonych pomidorach jest jej więcej, ale różnica nie jest tak znacząca, by mogła naszym czworonogom zaszkodzić.

Właściciele zwierząt powinni pamiętać więc przede wszystkim o tym, że kwiaty, liście i łodygi pomidora zawierają potencjalnie niebezpieczne dla psów ilości tomatyny. Jest mało prawdopodobne, aby psy zjadły wystarczającą ilość rośliny, aby doprowadzić do problemów. Dużo bardziej narażone na zatrucie pomidorami są duże zwierzęta pasące się, jak na przykład bydło. Warto jednak mieć to na uwadze i doglądać swojego pupila, jeśli ma dostęp do ogrodu warzywnego.

Najczęstszym objawem zatrucia tomatyną są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka lub wymioty. Jeśli pies zjadłby duże ilości pomidora, może również wykazywać objawy takie jak letarg, utrata koordynacji, drgawki, osłabienie mięśni, a nawet zmiany w zachowaniu i nieprawidłowe tętno. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii.

Podobnie jak u ludzi, pomidory mogą również nasilić niektóre problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak refluks żołądkowy. Zawsze więc dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii przed podaniem pomidorów psu. Pomidory są również częstym alergenem u ludzi i taka reakcja może wystąpić także u psów.

Jeśli Twój pies uwielbia jeść świeże pomidory, może on również wykazywać zainteresowanie kawałkiem pizzy lub spaghetti, które jesz. Sosy pomidorowe, keczup, zupy czy soki nie są jednak szczególnie zdrowe dla psów ze względu na dodatek soli i cukru, a także sztucznych aromatów lub innych substancji chemicznych. Niewielkie ilości produktów na bazie pomidorów, prawdopodobnie jednak nie zaszkodzą Twojemu psu.

Pomidory oferowane zwierzakowi w małych ilościach zapewniają pewne korzyści zdrowotne. Są pełne składników odżywczych, w tym likopenu i karotenoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami, chroniącymi komórki przed uszkodzeniem. Ten niskokaloryczny owoc jest również bogaty w błonnik, który wspomaga trawienie, a także bogaty w witaminy A i C, które poprawiają wzrok Twojego zwierzaka i wspomagają zdrowszą skórę.

Oferując swojemu psu pomidory, powinieneś szukać dojrzałych, czerwonych pomidorów (pomidory koktajlowe i inne odmiany również są w porządku), z których wszystkie łodygi, liście i winorośl są całkowicie usunięte. Chociaż wiele osób woli jeść posolone pomidory, tego typu dodatki mogą być szkodliwe dla Twojego psa, więc małe kawałki zwykłego, dokładnie umytego pomidora są zawsze najbezpieczniejszym sposobem podania ich Twojemu zwierzakowi.

Nie dawaj psu jednak od razu całego pomidora. Zacznij od kawałka lub dwóch i zobacz, jak zareaguje. Jeśli smakuje mu pomidor i nie odczuwa żadnych negatywnych skutków, możesz od czasu do czasu podawać mu to warzywo dla zdrowia.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Anemia u psów

Dlaczego koty powoli mrużą oczy do ludzi?