Czy mój pies może to jeść?

Kto nie lubi od czasu do czasu rozpieszczać swojego ukochanego szczeniaka pysznymi smakołykami, zwłaszcza okazjonalnymi kawałkami ze stołu? Ważne, aby pamiętać, że nie wszystkie pokarmy dla ludzi są odpowiednie dla naszych zwierzaków. Nawet najzdrowsze jedzenie w nadmiarze może szkodzić. Choć pisaliśmy już o tym wiele razy, wciąż pojawiają się nowe pytania więc dziś kolejna porcja pokarmów bezpiecznych dla twojego pupila.

Ananas – świeży, surowy ananas jest bogaty w składniki odżywcze, zawiera duże ilości witaminy C i manganu, które odgrywają ważną rolę zarówno w odporności Twojego czworonożnego przyjaciela, jak i zdrowiu układu pokarmowego. Jednak ananas zawiera również duże ilości błonnika i naturalnych cukrów, które mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, dlatego należy podawać go psu w niewielkich ilościach i unikać ananasa w puszkach w gęstym syropie.

Gruszki – świeże, surowe gruszki są uważane za bogate w składniki odżywcze i zawierają duże ilości witaminy C, witaminy A i błonnika. Jednak zbyt duża ilość gruszki może prowadzić do rozstroju żołądka u psów, dlatego lekarze weterynarii zalecają umiarkowane karmienie gruszkami. Podczas karmienia konieczne jest pokrojenie gruszki na małe kawałki, aby uniknąć zadławienia. Nigdy też nie podawaj swojemu psu plasterków ze śladami nasion lub rdzeniem gruszki, ponieważ nasiona są dla psa toksyczne.

Maliny – jak wszystkie owoce, maliny są bogate w składniki odżywcze, ale są też pełne przeciwutleniaczy, naturalnych środków przeciwbólowych. Maliny to zdrowy wybór zwłaszcza dla starszych zwierząt z problemami zapalnymi z powodu bólu stawów. Jednak ze względu na wysoki poziom cukru w malinach, należy je spożywać z umiarem.

Pikle – lekarze weterynarii zalecają, aby nie karmić psów marynowanymi warzywami. Chociaż pikle nie są toksyczne dla psów, są wyjątkowo bogate w sód, ponieważ są przechowywane w wodzie z solą lub octem i innymi składnikami, które mogą być szkodliwe dla żołądka twojego psiaka. Lepiej więc zachować ostrożność i nie częstować nimi psiaka.

Mango – świeże, surowe mango jest uważane za bogate w składniki odżywcze i zawiera duże ilości witamin A, B6, C i E, dzięki czemu jest świetną przekąską dla psów. Ale zanim podasz swojemu psu mango, upewnij się, że jest obrane, ponieważ skórka mango może być trudna do strawienia. Nigdy nie pozwalaj psu żuć pestki mango, ponieważ może utknąć mu w gardle, powodując poważne ryzyko zadławienia, lub w przewodzie pokarmowym psa.

Szparagi – żucie i trawienie surowych szparagów może być trudne dla psa, dlatego przed podaniem należy je lekko ugotować. Nie gotuj szparagów z masłem lub olejem, ponieważ te składniki mogą zaszkodzić twojemu pupilowi. Pamiętaj, że szparagi należy pokroić na małe kawałki wielkości kęsa, aby nie stwarzały ryzyka zadławienia. Jeśli uprawiasz własne szparagi, uważaj, aby twój czworonożny przyjaciel nie zjadł owoców szparaga, ponieważ jest to jedyna ich toksyczna część.

Szpinak – istnieją pewne zalety i wady karmienia psa szpinakiem. Ostateczną decyzję pozostawiamy Tobie i Twojemu lekarzowi weterynarii. Szpinak, podobnie jak inne warzywa, jest bogaty w witaminy i minerały, takie jak witaminy A, B, C i K, a także żelazo, przeciwutleniacze, beta-karoten i błonnik, które wspierają zdrowy układ trawienny. Wraz z jedną z najlepszych karm dla psów szpinak może zapewnić dodatkowe korzyści w diecie psa. Niektórzy twierdzą jednak, że szpinak może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psa, ponieważ jest niezwykle bogaty w kwas szczawiowy, który może zmniejszyć wchłanianie wapnia przez organizm, co ostatecznie prowadzi do uszkodzenia nerek. Jeśli zdecydujesz się karmić szpinakiem psa, ważne, aby najpierw go ugotować, ponieważ surowy szpinak jest trudny do strawienia dla psa.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Co robić, gdy szczeniak płacze i dlaczego to robi?

10 wskazówek jak biegać z psem