Czy mój kot ma alergię?

 

Czy mój kot ma alergię?

Ludzie mogą być uczuleni na wiele rzeczy, w tym także na koty. Ale koty również mogą cierpieć na alergie. Niektóre objawy alergii u kotów mogą być bardzo poważne, powodować dyskomfort, a nawet prowadzić do śmierci. Wiedząc jakie alergie mogą mieć koty, jak sprawdzić, czy twój kot na nie cierpi, możesz zapobiec problemom.

Układ odpornościowy kota reaguje w nietypowy sposób. Jeśli zwierzak jest narażony na kontakt z alergenem, wytwarza przeciwciała także w przypadku, gdy substancja ta nie jest szkodliwa. Przeciwciała mają poinformować organizm, że coś go atakuje i są zwykle używane do walki z infekcjami. Mogą one prowadzić do niepożądanych i nieoczekiwanych objawów u kota, dlatego ta reakcja i objawy, które występują, są nazywane alergiami.

W zależności od rodzaju alergii kota, objawy mogą się różnić – od drażniących do zagrażających życiu.

Koty z alergiami wykazują różne objawy, ale najpoważniejsze są te, które wpływają na układ oddechowy. Z powodu reakcji organizmu na alergen kot może mieć trudności z oddychaniem z powodu obrzęku pyszczka, gardła lub nosa. Ten obrzęk może być poważny i powodować kaszel, szczególnie jeśli kot ma już astmę, odruch wymiotny, świszczący oddech. Jeśli pozostawimy takiego kota bez pomocy, jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Oprócz problemów z oddychaniem, kot może mieć katar i kichać. Dość powszechne objawy to także swędzenie, wypadanie włosów, zaczerwienienie i podrażnienie skóry oraz gryzienie łap i ogona. Objawy te są bardzo częste u kotów z alergią na pchły, pokarmy i alergie środowiskowe.

W przypadku alergii pokarmowej objawami może być dotknięty także przewód pokarmowy. Biegunkę i wymioty obserwuje się u około 10 procent kotów z alergią pokarmową.

Koty mogą być uczulone na wiele rzeczy, a większość z nich można łatwo znaleźć w naszych domach i wokół nich. W niektórych sytuacjach utrudnia to eliminowanie przyczyny alergii kota. Potencjalne zagrożenie stanowią:

  1. Pyłki: Pyłki drzew, kurzu, trawy, chwastów, pleśni i pleśni mogą powodować alergie u kotów.
  2. Pokarm: Alergie pokarmowe są trzecim najczęściej występującym rodzajem alergii u kotów. Najczęstszymi winowajcami są białka zwierzęce, takie jak kurczak, wołowina, nabiał, ryby i jaja.
  3. Pchły: To najczęstsza przyczyna alergii u kotów, ukąszenia pcheł powodują reakcje alergiczne, w tym wypadanie włosów, zaczerwienienie i swędzenie.
  4. Leki: Koty mogą być uczulone na preparaty przeciw pchłom, specjalistyczne szampony i inne leki.
  5. Produkty czyszczące: Detergenty, środki do czyszczenia podłóg i spraye dezynfekujące mogą powodować alergie u kotów.
  6. Perfumy: Mocne perfumy i wody kolońskie same w sobie mogą być irytujące dla zwierzęcia, ale niektóre koty faktycznie mają na nie alergię.
  7. Dym: Niektóre koty są uczulone na papierosy i inne rodzaje dymu.
  8. Różne powierzchnie: Tkaniny, gumy i tworzywa sztuczne – to wszelkiego rodzaju powierzchnie, na które kot może być uczulony. Niektóre łóżka, naczynia do jedzenia i maty podłogowe mogą stanowić problem dla kotów, które mają alergię na te powierzchnie.

Odkrywanie, na co kot jest uczulony, nie jest łatwe. Konieczne może być zastosowanie diety eliminacyjnej oraz próba wykluczenia różnych produktów, aby odkryć, co powoduje reakcję alergiczną. W niektórych przypadkach można wykonać również testy krwi.

W zależności od rodzaju alergii Twojego kota leczenie będzie się różnić. Eliminacja alergenu jest najlepszym sposobem leczenia, ale nie zawsze jest ono możliwe. Czasami konieczna jest długoterminowa terapia.

Nie ma sposobu, aby zapobiec kociej alergii, ale często można ją ograniczyć. Utrzymanie czystego domu, stosowanie bezpyłowego i bezzapachowego żwirku dla kotów, niestosowanie nadmiernych środków zapachowych, nie palenie tytoniu w domu, regularne stosowanie środków przeciw pchłom oraz metalowych lub ceramicznych naczyń, łatwych w utrzymaniu w czystości, może pomóc w zapobieganiu alergii u kota.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL PREMIUM KARMA BOGATA W WOŁOWINĘ 800 G

10 najspokojniejszych psich ras.