Czy mój kot ma alergię?

Czy mój kot ma alergię?
05-12-2023

Ludzie bywają uczuleni na wiele rzeczy, w tym także na koty. Koty również mogą cierpieć na alergie, choć zdarza się to rzadziej niż u psów. Alergia może być nieuleczalna, a niektóre jej objawy są bardzo poważne, powodują dyskomfort, a nawet prowadzą do śmierci.

Spis treści:

1. Czym jest alergia u kotów i jakie są jej przyczyny?

2. Objawy alergii u kotów — jak je rozpoznać?

3. Częste alergeny powodujące reakcje u kotów

4. Jak leczyć alergię u swojego kota?

5. 5 porad, jak dbać o kota z alergią

6. Podsumowanie

 

Czym jest alergia u kotów i jakie są jej przyczyny?

Przyczyny alergii. Kot na łące ze skrzywiona miną. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Wiedząc, na jakie alergie mogą cierpieć koty oraz jak sprawdzić, czy Twój kot boryka się z alergią, możesz zapobiec problemom. Układ odpornościowy kota reaguje w nietypowy sposób. Jeśli zwierzak jest narażony na kontakt z alergenem, wytwarza przeciwciała także w przypadku, gdy substancja ta nie jest szkodliwa. Przeciwciała mają poinformować organizm, że coś go atakuje i są zwykle używane do walki z infekcjami. Mogą one prowadzić do niepożądanych i nieoczekiwanych objawów u kota, dlatego ta reakcja i objawy, które występują, są nazywane alergiami. Jeśli kot ma cykliczny kontakt z alergenem, pojawia się stan zapalny, który jest wynikiem substancji chemicznych odpowiedzialnych za występowanie objawów alergii.

Do lat 80 ubiegłego wieku twierdzono, że koty nie cierpią na alergie. Okazało się jednak, że choć rzadziej niż psy, koty chorują jednak na atopie, której najczęstszą przyczyną jest podłoże genetyczne.

Koty najczęściej mają problem z alergią pokarmową, a uczulać może kota każdy rodzaj białka. Objawy widać na skórze i bardzo przypominają atopowe zapalenie skóry (świąd, zaczerwienienie, ranki, zgrubienie skóry, strupki). Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicy głowy i przez rozdrapywanie powstają wtórne zakażenia. Oczywiście występują również wymioty i biegunka.

Koty chorują również na astmę, czyli zapalenie oskrzeli, którego źródło trudno określić oraz uczulenia od ukąszeń pchły lub komara.    

Objawy alergii u kotów — jak je rozpoznać?

Objawy alergii. Drapiący się kot na tle płotu. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

W zależności od rodzaju alergii kota, objawy mogą się różnić — od drażniących do zagrażających życiu. Najczęściej alergie ujawniają się u kota młodego, między 6 a 24 miesiącem życia. Koty z alergiami wykazują różne objawy, najczęściej to świąd, nadmierne drapanie i wygryzanie sierści, ale najpoważniejsze są te, które wpływają na układ oddechowy. Z powodu reakcji organizmu na alergen kot może mieć trudności z oddychaniem przez obrzęk pyszczka, gardła lub nosa. Ten obrzęk może być poważny i powodować kaszel, szczególnie jeśli kot ma już astmę, odruch wymiotny, świszczący oddech. Nie wolno pozostawić takiego kota bez pomocy, bo jest to sytuacja zagrażająca życiu. Oprócz problemów z oddychaniem kot może mieć katar i kichać.

Dość powszechne objawy to także swędzenie, wypadanie włosów, zaczerwienienie i podrażnienie skóry oraz gryzienie łap i ogona. Objawy te są bardzo częste u kotów z alergią na pchły, pokarmy i alergie środowiskowe.

W przypadku alergii pokarmowej objawami może być dotknięty także przewód pokarmowy. Biegunkę i wymioty obserwuje się u około 10 procent kotów z alergią pokarmową.

Diagnozując chorego kota, należy też pamiętać, że czasami np. nadmierne wylizywanie doprowadzające do miejscowego przerzedzenia włosów jest spowodowane stresem lub bólem, a nie problemem dermatologicznym wynikającym z alergii, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza, by wyeliminować wszystkie ewentualne przyczyny niezwiązane z uczuleniami.  

Częste alergeny powodujące reakcje u kotów

Najczestsze alergeny. Drapiący sie pod stołem kot. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Koty mogą być uczulone na wiele rzeczy, a większość z nich można łatwo znaleźć w naszych domach i wokół nich. W niektórych sytuacjach utrudnia to eliminowanie przyczyny alergii kota. Potencjalne zagrożenie stanowią:

  1. Pyłki: Pyłki drzew, kurzu, trawy, chwastów i pleśń mogą powodować alergie u kotów, najczęściej w postaci zapalenia oskrzeli. Należy uważać, ponieważ astmę łatwo pomylić z odruchami wymiotnymi. Towarzyszy jej również zwykle katar i świszczący oddech. Z powodu trudności z oddychaniem, kot często oddycha jamą ustną, a nie nosem.
  2. Pokarm: Alergie pokarmowe są trzecim najczęściej występującym rodzajem alergii u kotów. Najczęstszymi winowajcami są białka zwierzęce, takie jak kurczak, wołowina, nabiał, ryby i jaja. Na szczęście na rynku są karmy weterynaryjne dla kotów dedykowane temu problemowi.
  3. Pchły: To najczęstsza przyczyna alergii u kotów, ukąszenia pcheł powodują reakcje alergiczne, w tym wypadanie włosów, zaczerwienienie, strupy i swędzenie. Zmiany zwykle dotyczą okolic głowy, szyi, ud, brzucha. To alergia na białko występujące w ślinie pchły.
  4. Leki: Koty mogą być uczulone na preparaty przeciw pchłom, specjalistyczne szampony i inne leki.
  5. Produkty czyszczące: Detergenty, środki do czyszczenia podłóg i spraye dezynfekujące mogą powodować alergie u kotów.
  6. Perfumy: Mocne perfumy i wody kolońskie same w sobie mogą być irytujące dla zwierzęcia, ale niektóre koty faktycznie mają na nie alergię.
  7. Dym: Niektóre koty są uczulone na papierosy i inne rodzaje dymu. Alergia wziewna będąca zapaleniem oskrzeli prowadzi do stałych zmian w pęcherzykach płucnych, rozszerzenia oskrzeli lub rozedmy.
  8. Różne powierzchnie: Tkaniny, gumy i tworzywa sztuczne — to wszelkiego rodzaju powierzchnie, na które kot może być uczulony. Niektóre łóżka, naczynia do jedzenia i maty podłogowe mogą stanowić problem dla kotów, które mają alergię na te powierzchnie. Najczęściej objawy uczulenia są wtedy miejscowe i występują na powierzchni ciała kota mającej styczność z alergizującym materiałem.

Jak leczyć alergię u swojego kota?

Leczenie alergii. Kot, któremu zakrapla oczy pani weterynarz. Po prawej niebieski pas i logo pupilkarma.

 

Odkrywanie, na co kot jest uczulony, nie jest łatwe. Konieczne może być zastosowanie diety eliminacyjnej oraz próba wykluczenia różnych produktów, aby odkryć, co powoduje reakcję alergiczną. Najlepsza w takiej sytuacji będzie specjalistyczna karma dla kota z alergią skórną  ponieważ karma weterynaryjna dla kota jest tak skomponowana, by podać zwierzęciu odpowiednią ilość składników niezbędnych do jego funkcjonowania, ale bez potencjalnie najczęstszych alergenów. Dobrze dobrana karma dla kota będzie bazowała na pojedynczym źródle białka zwierzęcego o niskim potencjale alergennym, co minimalizuje niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego. Bez względu na to, czy to karma mokra, czy sucha karma dla kotów wrażliwych, będziesz mieć pewność, że podajesz zwierzęciu jedzenie, które pomoże mu złagodzić objawy choroby i wrócić do normalnego funkcjonowania.

W niektórych przypadkach można wykonać również testy powierzchniowe lub krwi. Niestety jedne i drugie czasami nie pokazują prawdy, tzn. wskazują na alergię, choć nie ma klinicznych objawów i odwrotnie, mimo objawów klinicznych próby laboratoryjne niczego nie wykazują.  

W zależności od rodzaju alergii Twojego kota leczenie będzie się różnić. Eliminacja alergenu jest najlepszym sposobem leczenia, ale nie zawsze jest ono możliwe. Czasami konieczna jest długoterminowa terapia. Nie ma sposobu, aby zapobiec kociej alergii, ale często można ją ograniczyć.

Niestety problemy alergiczne kota zwykle doskwierają mu przez całe życie. Ważne jest więc, by stosować się ściśle do lekarskich zaleceń i dbać o środowisko bezpośrednio otaczające chorego zwierzaka, by minimalizować bodźce powodujące problemy zdrowotne. Ważne są również działania miejscowe, czyli używanie odpowiednich szamponów łagodzących świąd.

5 porad, jak dbać o kota z alergią

jak dbać o kota alergika. Drapiący sie kot na parapecie. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

Oto kilka podstawowych porad dla opiekuna kota z alergią do stosowania na co dzień:

  1. Utrzymanie czystego domu, w tym dbanie o metalowe lub ceramiczne naczynia dla kociego jedzenia i picia, rezygnacja z nadmiernej ilości dywanów, w których lubią gnieździć się roztocza.
  2. Stosowanie bezpyłowego i bezzapachowego żwirku dla kotów.
  3. Niestosowanie nadmiernych środków zapachowych, za to można zainwestować w nawilżacz powietrza.
  4. Nie palenie tytoniu w domu, regularne wietrzenie pomieszczeń.
  5. Regularne stosowanie środków przeciw pchłom, czyli profilaktyka oraz częste oględziny skóry zwierzaka.

Podsumowanie

Koty lepiej znoszą alergie niż psy. Należy po prostu maksymalne im w tym pomóc. Pierwszorzędne są konsultacje z lekarzem weterynarii, ale ogromnie ważna jest eliminacja w miarę możliwości alergenów oraz właściwie dopasowana specjalistyczne dieta. Najważniejsza jednak jest twoja miłość okazywana zwierzęciu i cierpliwość z jaką podchodzisz do jego niedyspozycji. Zapewniając kotu jak najbardziej komfortowe okoliczności, kot, mimo że będzie żył z chorobą do końca swoich dni, będzie szczęśliwym i wesołym zwierzakiem.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót