Czy koty odczuwają zazdrość?

czy twój kot będzie zazdrosny

Choć koty bywają powściągliwe w okazywaniu emocji, nie oznacza to, że są obojętne na to, co się dzieje w ich otoczeniu. Co się stanie, kiedy przyprowadzisz do domu innego zwierzaka? Czy twój kot będzie zazdrosny i jak to wyrazi?

Specjaliści od kocich zachowań nie wiedzą, czy koty (i inne zwierzęta) doświadczają zazdrości w sposób taki, jaki znamy to my, ludzie. Jeśli przyjmiemy, że zazdrość związana jest z konkurowaniem między sobą, może się zdarzyć, że taki stan wystąpi u naszego pupila.

W naturze koty rywalizują ze sobą o żywność i dostęp do wody. Ten rodzaj zachowania jest związany u nich z instynktem przetrwania. Właśnie z tego powodu udomowione koty tak bronią miski z jedzeniem czy ulubionego miejsca do spania. Właściciele kotów często są przez nich traktowani jako dostarczyciele żywności, schronienia i opieki, a więc również jako element niezbędny do przeżycia. Z tego powodu kot nie lubi dzielić się swoim właścicielem z innymi zwierzętami, a nieraz także i z innymi ludźmi.

Gdy kot czuje konkurencję, może zachowywać się na wiele sposobów, w zależności od swojego temperamentu. Niektóre koty będą w takiej sytuacji agresywne, będą próbowały odstraszyć rywala lub podjąć z nim walkę. Inne przestaną jeść lub będą cały dzień spędzać w ukryciu. Może być też tak, że kot będzie nieustannie domagał się twojej uwagi. Mało przyjemną reakcją w obliczu zagrożenia jest również to, że kot w takich sytuacjach sika poza kuwetą – czasem ze strachu, a czasem świadomie znakując swoje terytorium.

Takie zachowania u kotów wywołuje najczęściej wprowadzenie kogoś nowego do życia – może to być nowe zwierzę, dziecko albo nowy partner. To zaburza bowiem rutynę i terytorium twojego kota. Jeśli jesteś pewny, że te zachowania nie są wynikiem jakiejś choroby, a wyłącznie stanu emocjonalnego twojego kota, podpowiemy ci, jak sobie z tym poradzić.

Po pierwsze staraj się, aby dzień twojego kota nie odbiegał od jego codziennej rutyny i poświęcaj mu tyle samo czasu, co do tej pory. Upewnij się, że ma dostęp do jedzenia, wody i ulubionych zabawek. Jeśli w domu pojawia się nowy zwierzak, nie powinien korzystać z miski i zabawek twojego dotychczasowego pupila. To z pewnością zmniejszy jego poczucie zagrożenia.

Jeśli mamy w domu nowego zwierzaka, można zastosować tzw. technikę dwóch pokoi. Polega ona na tym, że każdego zwierzaka umieszczamy na 30 minut w osobnym pokoju, a następnie zamieniamy je pokojami, aby zaznajomiły się z zapachem tego drugiego.

Nawet jeśli koty nie są zazdrosne w ludzkim sensie, warto zrobić wszystko, by pomóc im czuć się bardziej komfortowo w nowej, stresującej sytuacji. Trochę dodatkowej miłości i uwagi może zdziałać bardzo wiele.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak twoj kot okazuje ci milosc

Jak Twój kot okazuje Ci miłość?

problem z piciem u psa

Kiedy twój pies ma problem z piciem…