Czy koty mogą jeść borówki?

 

 

 

 

Nie wszystkie owoce są bezpieczne dla kotów. Borówki można jednak podawać naszym pupilom. Ogólnie jednak koty nie jedzą dużo owoców. W przeciwieństwie do psów, które są wszystkożerne, koty są klasyfikowane jako zwierzęta mięsożerne. Oznacza to, że większość diety kota musi składać się z mięsa. Możesz być zaskoczony, ale  udomowione koty nie czują słodkiego smaku, bo brakuje im odpowiedniego receptora.

Co ciekawe, mimo to niektóre koty lubią jeść lody czy jogurt. Naukowcy uważają, że koty w rzeczywistości kierują się raczej zawartością tłuszczu w lodach czy jogurcie, niż ich smakiem.  Przy okazji warto przypomnieć, że koty powinny jeść tylko bardzo małe ilości produktów mlecznych. Nie tolerują one laktozy, więc produkty mleczne mogą wywoływać u nich niestrawność, w tym biegunkę i wymioty.

Borówki są uważane za pożywienie, które zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne poza zdrowym odżywianiem. Chociaż większość badań nad ich korzyściami zdrowotnymi przeprowadzono na ludziach (i w mniejszym stopniu na psach), mogą one pomóc także kotom. Borówki zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy, czyli związków, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając uszkodzenia komórek organizmu. Mogą one spowolnić proces starzenia, a nawet pomóc zwalczyć raka. Błonnik zawarty w borówkach może pomóc zmniejszyć stan zapalny w całym ciele, wspierają także zdrowie dróg moczowych, podobnie jak żurawina.

Chociaż karmienie kota niewielką ilością borówek jako dodatek do kompletnej i zbilansowanej karmy dla kota jest bezpieczne, a może nawet korzystne, trzeba uważać, aby nie przedobrzyć. Większość diety kota powinno stanowić mięso. Chociaż koty mogą jeść i trawić owoce i warzywa, zbyt duża ich ilość może powodować rozstrój żołądka. Twój kot powinien jeść wysokiej jakości, kompletną i zbilansowaną karmę, która zaspokoi wyjątkowe potrzeby żywieniowe kota. Wtedy masz pewność, że ​​ otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje, w odpowiednich proporcjach, zgodnie z wymaganiami na jego etapie życia.

Wszelkie inne pokarmy, którymi karmisz swojego kota, w tym także borówki, powinny stanowić nie więcej niż 10% całkowitej diety Twojego kota. Jeśli chcesz podawać kotu borówki, ogranicz to do 1-3 dziennie.  Koty mogą jeść świeże lub gotowane borówki. Jeśli martwisz się pestycydami i innymi chemikaliami stosowanymi do ich uprawy, wybierz te z ekologicznych gospodarstw. Nawet wtedy jednak myj je przed podaniem swojemu kociakowi.

Jeśli zdołasz nakłonić kota do zjedzenia borówek, mogą one być zdrową ucztą. Pamiętaj jednak, że zawsze najlepiej porozmawiać z lekarzem weterynarii przed dodaniem nowego pokarmu do diety kota.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy psy mogą jeść zieloną fasolkę?

Najlepsze kocie rasy do życia w bloku