Czego Twój pies naprawdę nienawidzi?

Jak byś się czuł, gdyby ktoś objął Cię niechcianymi uściskami i nakazał „zaprzyjaźnić się” ze wszystkimi, których spotykasz? To tylko jedno z zachowań, których twój pies naprawdę nie znosi. Ale są i inne…

  1. Rozmowa z psem „w jego języku” – trochę szczekania między przyjaciółmi jest zabawne, ale ciągłe szczekanie na psa, gdy szczeka, zwłaszcza jeśli stajesz się coraz głośniejszy, może być dla niego przerażające, a nie zabawne. Zamiast tego dowiedz się, co tak naprawdę twój pies próbuje powiedzieć, szczekając, a także co oznaczają wszystkie inne odgłosy, jakie wydaje.
  2. Dzielenie się zabawkami i przekąskami – od najmłodszych lat uczy się ludzi dzielić się swoimi rzeczami, ale chociaż w przypadku małych dzieci takie zachowanie oznacza dobre maniery, w przypadku psów jest odwrotnie. Psy naprawdę lubią mieć rzeczy, które należą tylko do nich. Możesz więc pomyśleć, że fajnie jest „podzielić się” ulubioną zabawką do żucia swojego psa – i pewnie on ci na to pozwoli, bo w końcu to ty jesteś szefem, ale to spowoduje, że Twój pies będzie bardzo zdenerwowany.
  3. Urodzinowe niespodzianki – psy uwielbiają swoją rutynę i naprawdę nie lubią zmian w harmonogramie, szczególnie tych niespodziewanych. Nawet coś, co uważasz za zabawne, na przykład przyjęcie urodzinowe, może być bardzo stresujące dla twojego psa. Najlepszym prezentem, jaki możesz mu dać, to utrzymanie spójnego harmonogramu: budzenie się w tym samym czasie, aby go wyprowadzić, karmienie go w tym samym czasie tą samą dietą i regularne zabawy o stałych porach.
  4. Twój pies (nie)przeprasza za zniszczenie twoich roślin – wiele osób zakłada, że ​​pies wie, że zrobił coś złego, ponieważ wyglądał na „zawstydzonego” lub „winnego”, ale prawda jest taka, że ​​pies po prostu reaguje na język i ton Twojego ciała. Psu wcale nie jest przykro, że przewrócił twoje rośliny. Boi się i jest zdenerwowany, ponieważ widzi, że jesteś zły. Psy nie są w stanie odczuwać wyższych emocji, które ich właściciele często lubią im przypisywać. Zamiast więc zmuszać psa do przepraszania, gdy narozrabia, pracuj nad wyszkoleniem pożądanych zachowań.
  5. Założenie, że merdający ogon oznacza szczęśliwego psa – psy używają ogonów do wyrażania wszelkiego rodzaju stanów, nie tylko po to, by pokazać, że są szczęśliwe. Tymczasem wiele osób interpretuje każdy merdający ogon jako znak, że pies lubi to, co robi. Zwykle powolne, sztywne merdanie na boki z podniesionym ogonem jest oznaką czujnego psa, a nie psa pełnego entuzjazmu. Schowany i merdający ogon jest oznaką zdenerwowania i uległości. Szczęśliwe psy będą miały ogon na neutralnym poziomie i będą nim machać szybko i luźno.
  6. Całowanie po pysku – całowanie jest oznaką uczucia dla ludzi i jest szansa, że ​​Twój psiak uwielbia gdy kierujesz na niego swoją uwagę, ale problemy zaczynają się, gdy złapiesz go za pysk, aby dać mu buziaka w czoło lub nos. Nawet najbardziej chętny do zabaw pies często odchyla się od osoby zbliżającej się do jego pyska. Wiele ukąszeń wynika właśnie z takiej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć dzieci od najmłodszych lat, że nie należy tego robić.
  7. Udawanie, że po złym dniu wszystko jest w porządku – wiele psów jest bardzo dostrojonych do ludzkich emocji i mogą czuć się zdezorientowane, jeśli zachowujesz się w sposób, który nie pasuje do twoich uczuć. Twój pies może z łatwością odczytywać język ciała i emocje – potrafią więc zrozumieć, kiedy nie masz najlepszego dnia. Zamiast więc ukrywać swoje uczucia, po prostu pozwól psu przytulić się i pocieszyć cię – dla twojego psa będzie to bardzo wiele!

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Obroża czy szelki – co lepsze dla psa?

Jak długa powinna być smycz dla psa?