Czego nienawidzą psy?

Prawdopodobnie pomyślisz o kąpieli lub wizycie u weterynarza, przed którą Twój pies się broni. To dość oczywiste. Ale są jeszcze inne zachowania, których nasze psy nie lubią. Ale tolerują…

Czego nienawidzą psy?

Niemal każdy właściciel psa robi rzeczy, które denerwują jego pupila zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Psy często tolerują ludzkie zachowanie, ponieważ są lojalne i niefrasobliwe. Istnieją jednak pewne zachowania, których Wasz pies potajemnie nienawidzi. Prawdopodobnie pomyślisz o kąpieli lub wizycie u weterynarza, przed którą Twój pies się broni. To dość oczywiste. Ale są jeszcze inne zachowania, których nasze psy nie lubią. Oczywiście żadne dwa psy nie są dokładnie takie same, więc to, czego jeden pies nienawidzi, może cieszyć innego.

  1. Przytulanie.

To naprawdę słodkie patrzeć na zdjęcia ludzi przytulających się do psów, ale rzeczywistość nie jest już taka różowa. Wiele psów nie lubi uścisków, szczególnie od nieznajomych. Umieszczenie ramion na szyi lub ciele psa może być postrzegane jako zagrożenie. Większość psów toleruje delikatne uściski od zaufanych ludzi, ale to nie znaczy, że faktycznie je lubią.

  1. Dotykanie psiego pyska.

Psy nie lubią dotykania pyska, bo to narusza ich przestrzeń osobistą. Zwłaszcza, gdy dzieje się to w sposób gwałtowny. Jako właściciel czasem musisz naruszyć przestrzeń swojego psa z powodu czyszczenia uszu czy szczotkowania zębów. W takiej sytuacji podejdź do psa ze spokojem, bądź łagodny i nagradzaj go. Jeśli Twój pies przejawia stres, wykazuje oznaki strachu lub zachowuje się agresywnie, wycofaj się!

  1. Nie pozwalasz, by pies wąchał podczas spacerów.

Psy lubią chodzić na spacery nie tylko ze względu na aktywność. Spacer na świeżym powietrzu daje psu szansę na poznanie świata. Twój pies bada świat przede wszystkim poprzez zapach, a dopiero w dalszej kolejności pozostałymi zmysłami. Pośpieszanie psa podczas spaceru, nie pozwalanie na zatrzymanie i powąchanie czy oznaczenie terenu, jest dla niego niemiłe.

  1. Brak rutyny i zasad.

Twój pies potrzebuje zasad. Rutyna jest ważna, ponieważ Twój pies ma wewnętrzny zegar. W miarę możliwości ustal rutynowe aktywności. Staraj się karmić swojego psa codziennie o tej samej porze. Po kilku dniach ustrukturyzowanych zasad i rutyny zauważysz, że Twój pies jest szczęśliwszy. Procedury i zasady sprawiają, że świat Twojego psa jest bardziej przewidywalny i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

  1. Wrzask i surowa kara.

Nikt nie lubi być wyzywany lub surowo karany. Jeśli masz wrażliwego lub strachliwego psa, może się okazać, że krzyk i surowa kara faktycznie go denerwują lub przerażają. Pamiętaj, że strach nie jest równoznaczny z szacunkiem i nie należy w ten sposób budować relacji z Twoim pupilem. Krzyki i surowe kary nie pomogą na dłuższą metę, ponieważ Twój pies przestanie na nie reagować. Pozytywne wzmocnienie jest na ogół najskuteczniejszym rodzajem treningu.

  1. Ubieranie.

O ile Twój pies nie przyzwyczai się do noszenia ubrania od szczeniaka, istnieje duża szansa, że ​​ nienawidzi tego. Wiele psów toleruje stroje lub kostiumy, ale większość ich nie lubi.

  1. Silne zapachy.

Zmysł węchu psa jest około 10 000 do 100 000 razy bardziej wrażliwy niż Twój. Psy lubią poznawać przez wąchanie. Jednak silne zapachy i substancje chemiczne mogą niepokoić je, a nawet podrażniać ich nosy. Najlepiej unikać bezpośredniego spryskiwania psa czymkolwiek. Jeśli Twój pies wymaga zastosowania sprayu medycznego, unikaj pryskania w okolicach jego pyska. Kiedy używasz własnych produktów (perfum, lakieru do włosów, odświeżaczy powietrza, środków czyszczących itp.), rób to z dala od swojego psa i upewnij się, że produkt nie jest toksyczny.

  1. Samotność lub ignorowanie.

Psy to stworzenia społeczne, które na ogół nienawidzą samotności. Niektóre psy pocieszą się obecnością innego psa, a inne pragną jedynie towarzystwa ludzi. W skrajnych przypadkach psy boją się samotności i odczuwają lęk separacyjny. Pies nie rozumie, że musisz pracować, masz życie prywatne, mnóstwo spraw do załatwiania, a czasem wyjeżdżasz na urlop. Jakie jest rozwiązanie? Spędzaj jak najwięcej czasu z psem, gdy jesteś w domu. Jeśli często podróżujesz, znajdź zaufanego opiekuna, z którym Twój pies czuje się dobrze. Jeśli podróżujesz ciągle, zastanów się, czy posiadanie psa jest w ogóle dla ciebie.

  1. Zmuszanie do nieprzyjemnych sytuacji.

Większość z nas tego doświadczyła: pies broni się i nie chce gdzieś pójść lub czegoś zrobić. Może to być kąpiel lub lekarz weterynarii. Może to być nawet określona osoba lub zwierzę, którego Twój pies chce uniknąć.  Kiedy zmuszasz psa do sytuacji przed którą się broni, powodujesz u niego stres. Lepszym sposobem jest uspokoić psa w tej sytuacji. Trzymaj go w bezpiecznej odległości od przedmiotu oporu i nagradzaj za zachowanie spokoju. Stopniowo zwiększaj ekspozycję psa na powód jego lęku i nagradzaj za brak reakcji. Jeśli fobia jest poważna, możesz potrzebować pomocy trenera lub behawiorysty.

  1. Zdenerwowanie.

Nikt nie może oczekiwać, że będziesz cały czas szczęśliwy. Jednak pies wyczuwa Twoje emocje, dzięki więzi, która was łączy. Jeśli przeżywasz okres depresji, stresu lub smutku, będzie to miało wpływ na Twojego psa. Niektóre psy dopasowują się do emocji właściciela, stając się smutne lub nawet chore. Inne będą się nudzić lub frustrować z powodu braku dostatecznej uwagi.  Staraj się trzymać rutyny i spędzaj czas z psem. Naukowcy udowodnili, że psy mogą oferować wspaniałe wsparcie emocjonalne. Idźcie na spacer, a może i ty poczujesz się lepiej.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL PREMIUM ADULT KARMA BOGATA W KURCZAKA Z WĄTRÓBKĄ 300 G

Czy psy mogą jeść marchewkę?