Czego nie powinniśmy podawać psom do jedzenia

czego nie powinniśmy podawać psom do jedzenia

Produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi według opisu powinny być wykorzystywane wyłącznie w żywieniu człowieka. Nasz – „ludzki” przewód pokarmowy różni się pod względem długości oraz aktywności enzymów poszczególnych jego odcinków od „psiego” odpowiednika. Również nasze „ludzkie” wymagania żywieniowe są inne niż psa. Dlatego nie należy podawać psom produktów spożywczych, przeznaczonych dla człowieka.

Odnosi się to do wszystkich produktów, a w szczególności: czekolady, ciast i ciasteczek, lodów, mleka i napojów mlecznych, wędlin i konserw, półproduktów i dań gotowych oraz niektórych warzyw (cebula, czosnek, kapusta itp.), czy owoców (winogrona, owoce pestkowe).

Warto pamiętać, że każdy podawany psu posiłek to określona ilość kalorii, dlatego ważny jest nie tylko skład ale i podawana ilość. Zazwyczaj produkty typu: ciasta, ciasteczka inne produkty mączne zawierają dużo kalorii, cukrów prostych, które sprzyjają wytworzeniu dodatniego bilansu energetycznego i w konsekwencji nadwadze i otyłości.

       

Czekolada zawiera metyloksantyny, które są dużo dłużej metabolizowane w wątrobie psa niż człowieka, co może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Metyloksantyny znajdują się w dużej ilości w czekoladzie gorzkiej, mlecznej i kakao. Zjedzenie przez psa (o masie ciała ok. 15 kg) tabliczki czekolady może prowadzić do śmierci zwierzęcia. Winogrona lub suszone owoce (rodzynki) również zawierają dużą ilość metyloksantyn, więc są równie niebezpieczne, co czekolada. Cebula i czosnek zawierają substancje powodujące wykształcenie patologicznych form komórek krwi, co upośledza ich funkcję.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak dużo powinien jeść kot

Jak dużo powinien jeść kot

kocie pazurki

Kocie pazurki