Co robić, gdy kot połknie sznurek?

 

 

 

Koty z natury lubią się bawić, ale także mogą być genetycznie predysponowane do połykania sznurka (lub innych długich, cienkich przedmiotów). Przypomina im to spożycie wnętrzności ofiary.

Innym powodem może być zachowanie obsesyjno-kompulsywne. To zachowanie polegające na jedzeniu materiałów nieżywnościowych. Najpopularniejszym materiałem jest wełna (z koców lub skarpet), ale niektóre koty jedzą papier, plastik, sznurowadła lub sznurki. Jeśli podejrzewasz tego rodzaju przypadłość u swojego kota, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii, aby opracować plan leczenia.

Liniowe ciało obce jest terminem weterynaryjnym na sznurek i podobne długie, cienkie materiały, które przyjmują koty. Twój kot mógł mieć dostęp do żyłki wędkarskiej, przędzy, nici dentystycznej, a nawet traw o długich liściach, których nie można łatwo przeżuć. Te przedmioty często pozostają nietknięte, gdy przechodzą przez układ trawienny kota.

Czasami przejście jest bezproblemowe, ale innym razem ciało obce zostaje zgrupowane i powoduje blokadę. Szorstkie krawędzie lub przymocowane igły lub haczyki mogą powodować wewnętrzne podrażnienie, a nawet perforację, powodując poważne zakażenie.

Kolejny problem występuje, gdy sznurek zaczepi się u podstawy języka kota i nie będzie mógł się przesunąć, nawet jeśli drugi koniec jest głębiej w brzuchu lub jelitach kota.

Twój kot może nie mieć żadnych objawów po połknięciu liniowego ciała obcego. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, Twój kot powinien wydalić sznur w kale w ciągu 10 do 24 godzin. Problem polega na tym, że często niemożliwe jest ustalenie, ile sznurka Twój kot połknął i czy jakaś część pozostaje w jego układzie trawiennym.

Jeśli sznurek nie może przejść przez układ trawienny kota zaobserwujesz wymioty lub odruch wymiotny, jadłowstręt lub zmniejszony apetyt, napięcie w czasie wypróżniania lub biegunkę, bolesny brzuch, gorączkę, osowiałość lub odwodnienie. Pojawienie się tych symptomów może być natychmiastowe lub mogą się one pojawiać w miarę upływu czasu, w zależności od ilości spożytego materiału oraz tego, czy i gdzie utknął.

Jeśli zobaczysz sznurek pod językiem kota (wystający w dół gardła) lub wystający z odbytu, ważne jest, aby nigdy nie ciągnąć sznurka. Może to spowodować uszkodzenia przewodu pokarmowego poprzez rozerwanie delikatnej tkanki i śmiertelną infekcję.

Zawsze zwróć się o poradę do lekarza weterynarii, jeśli uważasz, że Twój kot połknął liniowy obcy przedmiot. Jeśli zobaczysz sznurek wokół języka, zabierz kota do weterynarza, aby można go bezpiecznie usunąć. Powinieneś także zobaczyć się z weterynarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poważniejszych objawów. Nawet jeśli uważasz, że kot wydalił cały sznur w kale, może nadal być w żołądku lub jelitach, co powoduje problemy. Jeśli w przewodzie żołądkowo-jelitowym nadal występuje jakikolwiek sznurek, im dłużej czekasz, tym większa szansa, że ​​sznur spowoduje poważne uszkodzenie tkanki, infekcję lub możliwe zerwanie. Twój lekarz weterynarii pomoże Ci ustalić najlepszy sposób działania.

W przypadku powikłań lub jeśli Twój kot nie może samodzielnie wydalić sznurka, konieczna może być endoskopia, która jest niechirurgiczną procedurą badania przewodu pokarmowego (w znieczuleniu) lub operacja. Powrót do zdrowia po endoskopii jest zwykle dość szybki. Kot prawdopodobnie wróci do domu tego samego dnia co zabieg. Operacja może wymagać pozostawienia kota na obserwacji przez 24 h.

Aby zapobiegać takim zdarzeniom, ostrożnie wybieraj zabawki dla zwierząt. Pamiętaj, że zwierzęta domowe mogą rozdzierać i połykać część lub całość zabawki. Przy zakupie zawsze należy brać pod uwagę bezpieczeństwo, a dodatkowo uczynić swoje mieszkanie tak bezpiecznym dla kota, jak to możliwe. Trzymaj przędzę, żyłkę, wstążki, sznurki, a nawet zbłąkane zużyte nici dentystyczne tam, gdzie Twój kot nie może dosięgnąć.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego mój pies śpi na plecach?

Dlaczego mój pies wciąż liże swoje łapy?