Co pozycja spania mówi o charakterze Twojego psa?

Śpiące psiaki przybierają najróżniejsze pozycje, wyglądając przy tym na zmianę rozkosznie i zabawnie. I choć daleko im do kotów i ich ekwilibrystycznych wyczynów, niejednokrotnie potrafią zaskoczyć swoich właścicieli. Jednak Ci nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, że to, w jaki sposób śpią ich Pupile – na brzuchu, boku lub zwinięte w kłębek – mówi wiele o charakterze i obecnym samopoczuciu zwierzęcia!

Psy posiadają osobowość i swój własny niepowtarzalny charakter.

Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości i nie przekonują go wyniki badań naukowych (szeroko opisane między innymi w książce Carla Safina Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta), wystarczy, że spojrzy na swojego śpiącego Pupila.

W takich chwilach łatwo przypisywać zwierzakom cechy typowo ludzkie (co w zdecydowanej większości również jest błędem). Lecz okazuje się, że tak jak człowiek pies podczas snu przepracowuje ostatnie wydarzenia, emocje oraz regeneruje swój organizm, np. walcząc z chorobą.

Piszczy, kiedy śni mu się coś złego, przebiera łapkami, ścigając zająca, szczeka, uśmiecha się…

To wszystko widać gołym okiem!

Przy pierwszej sposobności zwróć uwagę, w jakiej pozycji śpi Twój pies i jak się przy tym zachowuje.

Zdziwisz się, jak dużo Ci to o nim powie…

Co pozycja Twojego psa mówi o jego charakterze?

Czy mój pies jest szczęśliwy? Czy dobrze się czuje? Jaki tak naprawdę jest jego charakter i nastawienie do świata?

Jeśli i Ty zadajesz sobie te pytania, na pewno ucieszy Cię wiadomość, że odpowiedzi leżą w zasięgu ręki. Dosłownie…

Niektóre pozycje przybierane przez psa podczas snu odczytasz bez większych problemów. Z kolei inne – wymagają głębszej refleksji, zwłaszcza jeśli zachowanie Pupila uległo w ostatnim czasie zmianie.

Zwierzęcy behawioryści zgodnie wyróżniają następujące pozycje:

  • na boku – psi brzuszek jest najbardziej newralgicznym fragmentem jego ciała. Co za tym idzie, kiedy Pupil odsłania go podczas snu, czuje się pewny siebie, bezpieczny i ufa swojemu właścicielowi. Jakość snu zwierzaka stoi na bardzo wysokim poziomie, jest rozluźniony i szczęśliwy;
  • na plecach – jeśli Twój pies kładzie się na plecach, jest to najwyższy dowód zaufania i wdzięczności. Bez skrępowania i w pełni odsłania przed Tobą swój wrażliwy brzuszek i szyję, czyli miejsca atakowane przez naturalnych wrogów;
  • zwinięty w kłębek – psy śpiące w ten sposób nawiązują do ich dziko żyjących krewniaków: wilków. Zwierzęta pozostają czujne, chronią szyję oraz brzuch przed potencjalnym niebezpieczeństwem, jednocześnie dbając o utrzymanie komfortowej temperatury ciała.

W kłębek zwijają się pieski bezdomne, ale też nieśmiałe, bojaźliwe i uległe. Taki Pupil wymaga większej cierpliwości, dużo ciepła i miłości, dzięki którym z czasem nabierze zaufania.

  • na brzuchu – psiakowi przyjmującemu tę pozycję warto przyjrzeć się dokładniej. Nie jest ona wygodna, wymaga nieustannego napięcia mięśni, Pupil pozostaje w gotowości do działania. Bardziej przypomina to drzemkę niż głęboki sen. Czy to coś złego? Niekoniecznie.

Zwróć uwagę na jego łapki – tylne i przednie. Jeśli są wyprostowane, a główka spoczywa na podłożu, zwierzak czuje się zrelaksowany, lecz chętny do dalszej aktywności, kiedy tylko pojawi się do tego okazja.

To charakterystyczna pozycja dla żywych psów oraz szczeniaków.

Pupil może podwinąć tylne łapki pod siebie, a główkę ułożyć na przednich. Dzięki temu jeszcze szybciej zerwie się na równe nogi. Drzemka ta jest typowa dla czujnych czworonogów, lubiących mieć kontrolę nad tym, co się dzieje.

Specjaliści wskazują, że na brzuchu kładą się też pieski nieśmiałe, trudno nawiązujące głębsze więzi.

Równie ważne miejsce do spania

Co ciekawe, istotne jest nie tylko, w jakiej pozycji śpi Twój pies, ale także, gdzie kładzie się na spoczynek.

Dlaczego?

W ten sposób daje znać o swoim aktualnym humorze.

Na przykład, gdy śpi przy Twoich nogach w łóżku, pragnie zapewnić sobie bezpieczeństwo poprzez bliskość, jednocześnie łatwą i szybką drogę ucieczki. Takiemu Pupilowi brak pewności siebie, np. w nowym, nieznanym mu miejscu.

Z kolei, kiedy psiak wygodnie rozłoży się na Twoich kolanach, interesuje go tylko bezpośredni kontakt z ukochanym właścicielem. Czuje się bezpieczny, zrelaksowany i w pełni szczęśliwy.

Oczywiście, nie każdy czworonóg ma taką możliwość, będąc po prostu zbyt wielkim zwierzakiem! Mimo to za wszelką cenę spróbuje wpełznąć Ci na kolana lub pod nogi.

Niepokojącą oznaką jest, gdy pies wspina się na łóżko i kładzie między Tobą a partnerem. Może to być zwykła chęć spędzenia z Wami czasu, lecz równie dobrze zazdrość i próba oddzielenia Was od siebie.

Kiedy towarzyszą temu inne podobne zachowania, warto nad nimi popracować.

Pupile potrzebujące ciągłej uwagi i starające się skupiać ją na sobie, kładą się bezpośrednio na poduszce lub zaraz obok głowy właściciela. Bywa to kłopotliwe, np. kiedy psiak obudzi się pierwszy i natarczywie domaga tego samego od Ciebie.

Jeśli jednak nie przeszkadza Ci w żaden sposób, okaż mu wyrozumiałość. Prawdopodobnie uspokaja go Twój oddech i rytmiczne bicie serca.

Jeszcze inne zwierzaki ubóstwiają zakopywać się pod kołdrą, szukając bezpieczeństwa i odcięcia od świata zewnętrznego. To dla nich doskonały patent na wyciszenie hałasów, zwłaszcza gdy mieszkacie przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta.

Psy o silnym charakterze, lubiące dominować, starają się zagarnąć wspólną przestrzeń dla siebie. Nie chcą się dzielić i powszechnie wykorzystują słabość właścicieli względem ich.

Co to dla Ciebie oznacza?

Jeśli na to pozwolisz, w końcu obudzisz się na samym skraju łóżka, podczas gdy Twój Pupil nieskrępowanie będzie rozłożony na całej powierzchni materaca.

Podsumowanie

Pozycja Twojego psa podczas snu mówi wiele o jego charakterze.

Pozwoli Ci to poznać Pupila, szybko i sprawnie zbudować mu komfortowe warunki, jednocześnie wychować i przystosować do pewnych zasad waszego współżycia.

Obserwuj go uważnie, reaguj na wszelkie niepokojące objawy i zachowania, nie bojąc się konsultować wątpliwości z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą.

To jedyny skuteczny przepis na szczęście…

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy psy widzą duchy?

Jak pomóc psu z alergią?