Co pozycja spania mówi o charakterze Twojego psa?

Podczas snu zwierzęta, tak jak ludzie, przyjmują różne pozycje do spania. Okazuje się, że to jak śpi nasz zwierzak, mówi sporo o jego osobowości. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym pozycjom spania naszych pupili.

 1. Śpi w nogach twojego łóżka – to pozycja, którą zwierzaki przyjmują, by zapewnić sobie szybką drogę ucieczki.
 2. Śpi w zgięciu twoich kolan, gdy śpisz w pozycji embrionalnej – ta pozycja pozwala zwierzakowi w pełni się zrelaksować i wskazuje na duże poczucie bezpieczeństwa.
 3. Zwija się w kłębek między twoimi nogami – wtulony w ten sposób pies „wygłusza” sobie otoczenie. Zarówno koty, jak i psy są w stanie usłyszeć o wiele wyższe częstotliwości dźwięku, które są dla nas „ultradźwiękowe”, więc umieszczenie się w dźwiękoszczelnej ciepłej „bańce” graniczącej z naszymi nogami może pomóc chronić je przed wszelkimi niepożądanymi hałasami.
 4. Śpi pomiędzy tobą a twoim partnerem – ta pozycja może sugerować, że zwierzę jest bliżej jednego partnera niż drugiego. To pewien element strategii – pies, a czasem kot, który jest szczególnie związany z jednym partnerem, może po prostu trzymać drugiego na dystans i stara się zapewnić sobie uwagę swojego opiekuna.
 5. Przejmuje całą poduszkę – chce być w najlepszej pozycji, abyś mógł go zobaczyć po przebudzeniu.
  Jest mniejsze prawdopodobieństwo, ze twój zwierzak przyjmie taka pozycję jeśli chrapiesz. Jest ona zwykle domeną mniejszych psów i kotów. Gdy taki „poduszkowiec” się obudzi, zwykle będzie robił wszystko, by obudzić także ciebie. Będzie Cię lizał po twarzy i zaczepiał, by jak najszybciej dostać śniadanie.
 6. Pod kołdrą – pies lub kot pod kołdrą zostanie otoczony waszym „wspólnym zapachem”. W ten sposób może się ukryć w uspokajającym otoczeniu. Tak jak niektórzy ludzie śpią lepiej pod obciążającymi kołdrami, niektóre psy również lepiej się relaksują, jeśli są lekko ściśnięte kołdrę.
 7. Przytula się do ciebie – dzięki temu zwierzę zbliży się do twojej twarzy, gdzie prawdopodobnie poczuje bicie twojego serca, a jednocześnie zapewni szybką drogę ucieczki do innych części łóżka lub podłogi, jeśli zmienisz lub zmienisz pozycję podczas snu.
 8. W czasie twojego snu powolnie przesuwa się w stronę poduszki – taki zwierzak uwielbia odpoczywać i drzemać blisko twojej twarzy, gdzie może poczuć bicie twojego serca i usłyszeć twój delikatny oddech podczas snu.
 9. Śpi obok Ciebie w pozycji na brzuchu – to super bohater, który pilnuje Twojego spokojnego snu i jest gotowy do interwencji w razie jakichkolwiek zakłóceń. Może to być trochę kompromisowa pozycja wybierana przez psy – i bardzo rzadko przez koty – które chcą utrzymywać bliski bezpieczny kontakt z tobą i cieszą się pieszczotami po głowie i masowaniem pleców podczas relaksu. Jednocześnie pozycja ta uniemożliwia przegrzanie, jeśli twoje łóżko jest bardzo ciepłe.
 10. Zwierzak rozkłada się na środku łóżka, a ty śpisz na krawędzi – ten zwierzak wie, że zrobiłbyś dla niego wszystko. Tak budzi się wielu właścicieli zwierząt domowych. Zwierzęta dzielą przestrzeń z kochającym właścicielem, ale stopniowo zawłaszczają sobie coraz większą przestrzeń łóżka w nocy, być może w celu uzyskania większej wygody i rozproszenia ciepła, jeśli jesteś zbyt ciepły.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Wypadanie włosów u kota

Jak przetrwać zimę?