Co powinny jeść koty

co powinny jeść koty

Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym, co nie oznacza, że wystarczy karmić go tylko mięsem. Bezwzględna mięsożerność kota jest związana z niezbędnymi dla niego aminokwasami.

Aminokwasy występują tylko w białku pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, biały ser, jaja) oraz wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i witaminami, obecnymi również w produktach, pochodzenia zwierzęcego (np. kwas arachidonowy występuje w tłuszczu drobiowym, najlepszym źródłem witaminy A jest wątroba itp.). Podobnie jak w żywieniu psa oprócz białka powinniśmy dostarczyć kotu również tłuszcz, włókno i ograniczoną ilość skrobi (która jest znacznie gorzej trawiona, niż przez psy) oraz witaminy i związki mineralne. Jeżeli w posiłku kota znajdują się wszystkie wymienione substancje w określonej ilości i wzajemnym do siebie stosunku, możemy mówić, że kot otrzymuje karmę pełną i zbilansowaną. Przygotowując posiłek domowy zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dokładnie go zbilansować i dlatego karma gotowa sucha lub wilgotna jest najprostszym sposobem dostarczenia zwierzęciu wszystkich niezbędnych substancji w konkretnym posiłku. Jednocześnie takie produkty nie wymagają już żadnych dodatków witaminowo-mineralnych.

     

Przeczytaj tutaj: jak dużo powinien jeść kot

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak dużo powinien jeść kot

Jak dużo powinien jeść kot