Co można podać psu na ból?

czy można podawać czworonogom leki z domowej apteczki

Patrzenie na psa, który cierpi jest bardzo bolesne dla jego właściciela. Każdy chciałby, aby ulżyć swojemu pupilowi w bólu. Co możemy zrobić, kiedy pies cierpi? Czy można czworonogom podawać leki z domowej apteczki?

Musimy wiedzieć, że pies, nie dość, że nie powie nam, że coś mu dokucza, to w jego instynkcie jest ukrywanie bólu tak długo, jak to możliwe. Dopóki ból nie jest tak silny, że pies nie może sobie z nim poradzić, robi on wszystko, aby ukryć swoją słabość. Jeśli zauważymy u swojego psa jęki, zmiany w zachowaniu, kłapanie lub warczenie przy dotknięciu, nadmiernie lizanie i ślinienie się, ale także dyszenie, które nie jest związane z radością czy zmęczeniem, możemy podejrzewać, że nasz pies cierpi. Jeśli zdecydujesz się dotknąć psa, by sprawdzić miejsca, gdzie odczuwa ból zachowaj jednak ostrożność. Cierpiące zwierzę może pogryźć nawet kogoś, kogo zna i kocha. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z weterynarzem, który będzie wiedział co robić.

Często właściciele zwierząt domowych zakładają, że środki przeciwbólowe, które sami przyjmują, są bezpieczne również dla psów, ale należy je podawać w mniejszych dawkach. Tak naprawdę jednak niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen, naproksen czy aspiryna nie są dobrym lekiem przeciwbólowym dla psów. A już na pewno nie można ich podawać bez nadzoru lekarza weterynarii. Nawet najmniejsza dawka takiego leku może być toksyczna dla zwierzaka. Zamiast ulżyć swojemu pupilowi możemy dodatkowo spowodować krwotok, podrażnienie przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, wrzody żołądka czy problemy z wątrobą. Takie leki są szczególnie niebezpieczne dla bardzo młodych psów oraz tych w wieku senioralnym.Jeśli ból nie jest spowodowany stanem zapalnym, wiele osób sięga także po paracetamol, który niestety także nie jest dobrym lekiem dla psów. Czasem jest on stosowany przez lekarzy weterynarii, ale wyłącznie pod bezpośrednim ich nadzorem i wyłącznie u psów. Dla kotów ten lek jest zabójczy. Podobnie jak w przypadku poprzednich leków nawet niewielka dawka może być toksyczna.

Co więc możemy podać psu na ból?

Z badań naukowych na psach z chorobą zwyrodnieniową stawów wynika, że kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 zmniejszają stany zapalne i ból u psów. Kwasy te działają jak przeciwutleniacze, więc dobrze łagodzą stany zapalne i nie mają skutków ubocznych. Jeśli zauważysz więc u swojego psa objawy zapalenia stawów, zapytaj lekarza weterynarii czy i w jaki sposób możesz podawać zwierzakowi kwasy tłuszczowe. Skutecznym środkiem przeciwbólowym dla psów jest również popularna w kuchni kurkuma. Stosowana jest ona nawet w niektórych karmach dla psów jako środek przeciwzapalny.
Zanim jednak zaczniemy leczyć psa na własną rękę, zawsze lepiej poradzić się weterynarza, bo pies w przeciwieństwie do człowieka nie przekaże nam co i jak bardzo go boli.

W ofercie sklepu internetowego posiadamy produkty, które są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Należy jednak pamiętać, że sama karma nie uśmierza bólu, stanowi jedynie wartościowy suplement diety naszego Pupila, dlatego każde nietypowe zachowania i niepokojące objawy należy koniecznie skonsultować z weterynarzem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

karmienie kociąt z butelki

Karmimy kocięta z butelki

kot i pies razem pod jednym dachem

Jak pies z kotem