Co można podać psu na ból?

czy można podawać czworonogom leki z domowej apteczki

Leki przeciwbólowe dla psów – co podać psu na ból?

Psy, jak każde żywe stworzenie, odczuwają ból. Zapadają na różnego rodzaju dolegliwości, choroby, jak i zmagają się z kontuzjami. Co całkowicie normlane, gdy widzimy cierpienie odmalowane w ich oczach, pragniemy pomóc, sprawić, aby ponownie stały się tymi pełnymi radości zwierzętami. Nic więc dziwnego, że właściciele psów bardzo często zadają pytania, co im podać na ból i w jakich ilościach…

Mimo że psy nie potrafią mówić, uważny i odpowiedzialny właściciel dostrzeże, choć może nie od razu, że coś jest nie tak z jego ulubieńcem. Niejednokrotnie to same zwierzęta w niewerbalny, charakterystyczny dla siebie sposób, dają nam znać o tym, że odczuwają ból – zwłaszcza, gdy same nie mogą już sobie z nim poradzić.

Nigdy tego nie ignorujmy, mając na uwadze zdrowie i życie stworzenia. Jak jednak zareagować? Które leki przeciwbólowe dla psów podać? Czy paracetamol lub ibuprofen dla psów to dobre rozwiązanie?

Psi ból – pierwsze wyraźne objawy

Co ciekawe, pies, mimo olbrzymiego przywiązania do człowieka i ciągłej chęci przebywania w towarzystwie swojego właściciela, raczej niechętnie okazuje ból. Oczywiście, jest to uwarunkowane jego rasą (mniejsze pieski są mniej odporne) oraz charakterem. Możemy jednak przyjąć, że dopóki cierpienie nie jest bardzo uciążliwe, nasz pupil będzie się starał je maskować.

Właśnie dlatego tak istotna jest obserwacja i zwracanie uwagi na każdy szczegół w zmianie standardowego zachowania psa. Z reguły w ten sposób objawia się ból bądź innego rodzaju dyskomfort, z którym zmaga się zwierzę.

Wyraźnie widać to u osobników żywych, pełnych energii i nieustannej chęci do zabawy. W jednej chwili stają się osowiałe, unikające fizycznego kontaktu i wolące oddalić się w samotny kąt. Towarzyszą temu najczęściej: utrata apetytu, popiskiwania i skowyt, regularne drapanie, lizanie (bolącego miejsca), przyjmowanie niestandardowych pozycji (zmniejszających ból).

Jeśli pies ponadto kuleje lub unika fizycznego kontaktu konkretnej części ciała z otoczeniem, wszelkie wątpliwości powinny być rozwiane.

Ważne, żeby w takich stanach zachować ostrożność. Pies, mimo miłości do nas, może nie chcieć pokazać bolącej kończymy, np. chowając łapę, a nawet kłapiąc zębami czy warcząc. Jest to jego instynktowna reakcja na ból, czego nie miejmy mu za złe.

W bardzo poważnych przypadkach, przy niezwykle silnym bólu, pies może zaatakować człowieka chcącego mu pomóc, niekontrolowanie się wypróżniać oraz wymiotować.

W tego typu sytuacjach zaczynamy się zastanawiać, co podać psu na ból. Nie zapominajmy jednak, że jest wiele leków (przyjmowanych przez ludzi) nieodpowiednich dla zwierzęcia, wręcz trujących. Dlatego też zawsze należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który przepisze dedykowane i w pełni bezpieczne leki przeciwzapalne dla psa.

Tabletki przeciwbólowe dla psa a ludzkie leki

Jeśli decydujemy się na podanie leków przeciwbólowych psu, miejmy stuprocentową pewność, że dany produkt będzie dla niego właściwy. Wielu właścicieli popełnia tego rodzaju błędy, nie zdając sobie sprawy, jak dużą szkodę mogą wyrządzić pupilowi ludzkie lekarstwa.

Idealnie widzimy to na podstawie powszechnych środków uśmierzających ból u człowieka. Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol dla psa jest trucizną, poważnie uszkadzając mu wątrobę. Są to niesteroidowe leki, tak samo jak aspiryta czy naproksen.

Z kolei pyralgina dla psa okazuje się być skutecznym środkiem zwalczającym bóle brzucha oraz stany zapalne mięśni i stawów. Ponadto działa przeciwbólowo, rozkurczowo i obniża gorączkę (podobnie jak meloksykam, czyli np. opokan dla psa).

Pyralgina dla psa, po konsultacji z lekarzem weterynarii, może więc być bezpiecznie stosowana przez określony czas. Samodzielne dawkowanie i w tym przypadku okaże się zgubne w skutkach, gdyż pyralgina zaszkodzi psom mającym problemy z układem krążenia.

A jak wygląda sprawa z silnie działającymi lekami? Otóż dla przykładu: ketonal dla psa może być skuteczny, aczkolwiek – co bardzo ważne! – jedynie w niewielkich ilościach i przez krótki czas. Absolutnie nie podawajmy samodzielnie tego środka uśmierzającego ból, a jedynie przy zaleceniu lekarza weterynarii. Inaczej ketonal dla psa stanie się trucizną…

Podobnie sprawa wygląda, jeśli brana pod uwagę jest polopiryna dla psa – zawiera kwas acetylosalicylowy. Zbyt duża dawka może zwierzęciu zaszkodzić. Polopiryna dla psa powinna być tym ostrożniej stosowana, jeśli wiemy, że zwierzę przyjmuje lub będzie przyjmowało inne leki.

Naturalne leki przeciwbólowe dla psa

Jeśli już mamy świadomość, że apap dla psa okazuje się niebezpieczną trucizną, a opokan – lekarstwem (stosowanym z zalecenia lekarza weterynarii), pozostaje pytanie, czy jeszcze w jakiś sposób możemy pomóc zwierzęciu.

Otóż dalecy przodkowie psa, żyjąc na wolności, musieli sami sobie radzić z bólem. Robili to na różne sposoby, w tym kierując się w stronę dziko rosnących roślin.

Praktyka pokazuje, że coraz więcej właścicieli zgłębia tę wiedzę, chcąc pomóc swoim pupilom w naturalny sposób, który jednocześnie jest dla nich bezpieczny.

Co więc podać psu na ból?

Skutecznym lekiem dla psów (ale i ludzi) są spokrewnione ze sobą: kurkuma i imbir. Co istotne, także pod kątem kosztów, jakie musimy ponieść, są to produkty łatwo i powszechnie dostępne, w praktycznie każdym sklepie.

Kurkuma działa jak lek przeciwbólowy dla psów, dodatkowo posiadając właściwości przeciwzapalne. Z kolei imbir stabilizuje ciśnienie krwi i poziom cukru, poprawia krążenie i rozrzedza krew. Ponadto wpływa kojąco na bóle stawów zwierzęcia.

Pamiętajmy, że rośliny te charakteryzują się specyficznym smakiem, przez co w surowej postaci pies raczej nie będzie chciał ich spożyć. Dodawajmy je do karmy, np. w sproszkowanej formie.

Równie warte uwagi są kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które uśmierzają stany zapalne. Podobnie działa napar z lukrecji (sam korzeń może się dla psa okazać ciężkostrawny).

Ciekawą alternatywą tabletek przeciwbólowych dla psa jest też czarci pazur, żywokost czy cieszący się największą popularnością, ale i zaufaniem specjalistów: złocień maruna.

Stały kontakt z lekarzem weterynarii

Jak już wielokrotnie zostało wspominane, żeby uśmierzyć ból występujący u psa, nie możemy działać instynktownie, wybierając skuteczne dla człowieka leki. Zanim podamy jakiekolwiek tabletki zwierzęciu, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Jest to tak naprawdę jedyny pewny sposób na zagwarantowanie naszemu ulubieńcowi powrotu do pełni sił i zdrowia. Specjalista, co najważniejsze: szczegółowo zbada zwierzę, wyczerpująco odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości, w tym dotyczące dawkowania danego leku przeciwzapalnego dla psa. Tyczy się to także roślinnych środków przeciwbólowych.

Pamiętajmy przy tym, że możemy pupilowi zapewnić większą odporność na różnego rodzaju choroby i kontuzje, kupując dla niego pełnowartościową karmę. Dostarczając mu wszystkie potrzebne witaminy i minerały (uwzględniając jego usposobienie i prowadzony styl życia), będzie występowało znacznie mniejsze ryzyko pojawienia się bolesnych schorzeń…

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego mój pies dyszy?