Co dwa psy to nie jeden

Posiadanie psa to ogromna radość. Wydaje się więc, że posiadanie dwóch psów to radość podwójna. Może tak być, ale musimy mieć świadomość, że początki mogą być trudne. Oto kilka wskazówek, jeśli rozważasz przygarnięcie drugiego zwierzaka.

Często decydując się na drugiego zwierzaka, kierujemy się doświadczeniami z tym pierwszym. Trzeba sobie uświadomić jednak, że ze zwierzętami jak z dziećmi – każde może być zupełnie inne. Może wymagać więcej czasu, wysiłku, a czasami także większych wydatków.

Często na posiadanie drugiego psa decydują się właściciele starszych psów. Ich zwierzę się starzeje i liczą  na to, że młody szczeniak pomoże rozbudzić w seniorze więcej aktywności i energii. Liczą też, że obecność drugiego zwierzaka złagodzi cios po stracie tego pierwszego, która zbliża się nieuchronnie. Tymczasem wiele starszych zwierząt chce odpoczywać i zrelaksować się, a obecność młodego szczeniaka może być dla nich uciążliwa. Senior z pewnością byłby bardziej zadowolony z obecności towarzysza w swoim wieku. To zaś wymaga świadomej decyzji ze strony właściciela, zwłaszcza, gdy jeden pies już choruje i wymaga kosztownego leczenia, a jego odejście zbliża sie nieuchronnie.

Jeśli zastanawiasz się nad drugim psem, weź także pod uwagę, że to nowe zobowiązanie – kolejne zwierzę to dodatkowy czas, wysiłek i pieniądze, które musisz mu poświęcić. Posiadanie szczeniaka wymaga szczególnego zaangażowania, ale również wprowadzenie do domu starszego zwierzaka będzie wymagało sporej cierpliwości przez pierwsze tygodnie. I to zarówno wobec zwierzaka, jak i wobec siebie.

Choć wiele osób decyduje się na zabranie psa ze schroniska lub od hodowcy, musimy  mieć świadomość, że zachowanie psa w miejscu pełnym zwierząt może różnić się od tego, jak będzie zachowywał się w domu. Dobrze więc porozmawiać z osobą w schronisku lub hodowcą na temat tego, jak zwierzak znosi towarzystwo innych psów. Jeśli już wybierzesz psa, weź go najpierw na spacer w towarzystwie swojego psa i sprawdź jak będą się zachowywać w stosunku do siebie w neutralnym miejscu.

Upewnij się także, że nowe zwierzę jest zdrowe, aby uniknąć ryzyka przeniesienia choroby  na twojego obecnego domownika. I w żadnym razie nie zakładaj, że nowy zwierzak przejmie rytm dnia, który prowadzi twój pies. Zwierzęta mają swoje osobowości, nawyki i uczucia – tak jak ludzie.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Przy mnie nie pal!

PUPIL Premium – karma bogata w cielęcinę z sercami indyczymi 100 g