Choroby zakaźne u kotów – cz. II

choroby zakaźne u kotów

Istnieje wiele chorób zakaźnych , które atakują koty. Niektóre są dla nich śmiertelne, ale istnieje możliwość zaszczepianie kotów przeciwko wielu z nich. Dziś druga część najczęściej spotykanych chorób zakaźnych u naszych kociaków.

Hemobartoneloza (niedokrwistość zakaźna kotów) – wywoływana jest przez bakterie atakujące czerwone krwinki. Wydaje się, że choroba może być przenoszona przez pchły i przekazywana kociętom poprzez łożysko matki. Objawami choroby są anemia, utrata wagi i osowiałość. Nie ma na nią szczepionki, ale skuteczne w walce z nią są antybiotyki. Koty, które przeszły tę chorobę, mogą być nosicielami.

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP) – wywoływane jest przez wirusy, którymi kot zaraża się przez lizanie odchodów lub drogą kropelkową. Choroba może występować w dwóch postaciach: wysiękowej lub niewysiękowej. W pierwszym przypadku, z wodobrzuszem, występuje gorączka, brak apetytu, zapalenie opłucnej i biegunka. Nagromadzony w brzuchu płyn utrudnia oddychanie i pracę serca kota. W postaci niewysiękowej występują dodatkowo schorzenia oczu i porażenie układu nerwowego. Szczepionki nie są skuteczne, a antybiotyki pomagają tylko na krótko. Choroba ta niestety kończy się śmiercią zwierzaka.

Toksoplazmoza – wywoływana przez pierwotniaki, atakuje wszystkie ssaki. Zarażenie następuje przez zjedzenie surowego mięsa z cystami lub (rzadziej) przez kontakt z kałem kota. Szacuje się, że około 50% kotów ma toksoplazmozę i mogą z nią żyć, a objawy występują tylko u zwierząt z uszkodzonym układem immunologicznym. Powszechnym objawem tej choroby jest biegunka. Formy przetrwalnikowe pierwotniaka wydalane są z kałem kota i po 24 godzinach przekształcają się w inwazyjne, którymi może zarazić się człowiek. Właśnie dlatego tak ważna jest częsta wymiana wyściółki w kuwecie. Ze względów bezpieczeństwa dla płody nie powinny jednak tego robić kobiety ciężarne. Podawanie kotu środków przeciwko pasożytom wewnętrznym zazwyczaj pozwala wyeliminować problem toksoplazmozy.

Wścieklizna – wywoływana jest przez wirusy atakujące ośrodkowy układ nerwowy. Zarażenie następuje na skutek pogryzienia przez chore zwierzęta. Objawy mogą pojawić się od 10 dni do nawet 6 miesięcy od zakażenia. Kot wówczas się ślini i wyraźnie zmienia się jego zachowanie – niektóre koty stają się niezwykle przyjacielskie, inne zamykają się w sobie. Śmierć zwykle następuje po 5-7 dniach. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są więc niezbędne także w przypadku kotów.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

choroby zakaźne u kotów

Choroby zakaźne u kotów – cz. I

10 niebezpiecznych ras psów

10 najbardziej niebezpiecznych psich ras na świecie