Choroby zakaźne u kotów – cz. I

choroby zakaźne u kotów

Istnieje wiele chorób zakaźnych, które atakują koty. Niektóre są dla nich śmiertelne, ale istnieje możliwość zaszczepianie kotów przeciwko wielu z nich. Dziś pierwsza część najczęściej spotykanych chorób zakaźnych u naszych mruczków.

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy (koci katar) – pospolita choroba wirusowa, której towarzyszy kichanie, gorączka, wyciek z nosa i oczu. Zależnie od wieku i ogólnej kondycji kota zwykle organizm może sam zwalczyć wirusy, ale antybiotyki mogą pomóc ochronić naszego pupila przed wtórną infekcją bakteryjną.

Paraleukopenia (parwowiroza kotów) – może powodować śmierć kociąt i młodych kotów w ciągu kilku godzin. Parwowirusy mogą być przenoszone bezpośrednio z jednego kota na drugiego lub poprzez miski czy kocyki. Choroba objawia się intensywnymi wymiotami i biegunką. Następuje odwodnienie organizmu, a w konsekwencji nawet śmierć. Leczenie polega na dożylnym podawaniu płynów. Dostępne są szczepionki.

Białaczka kotów – najniebezpieczniejsza choroba zakaźna kotów powodowana przez retrowirus, który niszczy układ odpornościowy. Wirus rozprzestrzenia się ze śliną, wydzieliną z nosa i moczem. Objawia się nagłą utratą masy ciała lub chorobami dziąseł i pyska. Leczenie we wczesnych stadiach choroby może przedłużyć kotu życie. Dostępne są szczepionki.

Chlamydioza – wywoływana przez bakterie, powoduje długotrwałe, nawrotowe zapalenie spojówek. Objawy są podobne jak w przypadku kataru kociego – widoczny jest wyciek z oczu oraz zaczerwienienie i swędzący ból spojówek.

Zakażenie wirusem niedoboru immunologicznego – tzw. AIDS kotów to retrowirus przenoszony przez zakażenie otwartych ran, np. podczas pogryzienia albo przekazywany kociętom przez ich matkę, lecz nie drogą płciową. Po łagodnej fazie choroby, której towarzyszą gorączka i powiększenie węzłów chłonnych, następuje ostra immunosupresja – kot nie chce jeść, chodnie, ma zainfekowane dziąsła, biegunkę, wymioty, choroby skóry i oczu. Leki mogą czasowo redukować ostre objawy, ale choroba i tak kończy się śmiercią. Kot, który jest nosicielem wirusa powinien być izolowany od zdrowych zwierząt.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Pamiętajmy o zwierzętach!

choroby zakaźne u kotów

Choroby zakaźne u kotów – cz. II