Anemia u psów

Anemia to choroba, która wpływa na krew psa. Kiedy występuje zmniejszenie liczby czerwonych krwinek lub hemoglobiny, diagnozuje się niedokrwistość. Może być ona wynikiem choroby, urazu lub innego stanu, który rozwija się w ciele naszego psa. Dlatego ważne jest, aby właściciel zwierzęcia zrozumiał, co to znaczy, gdy pies ma anemię.

Czerwone krwinki są składnikami krwi i są wytwarzane w szpiku kostnym psa. Hemoglobina jest białkiem znajdującym się w czerwonych krwinkach odpowiedzialnych za transport tlenu w organizmie. Sprawia również, że czerwone krwinki są czerwone. Jeśli brakuje czerwonych krwinek lub hemoglobiny w czerwonych krwinkach, występuje niedokrwistość.

Ponieważ czerwone krwinki i hemoglobina dostarczają tlen do reszty ciała psa, spadek jednego lub obu elementów może powodować spadek tlenu w różnych tkankach i komórkach. Jeśli do tkanek nie zostanie dostarczona wystarczająca ilość tlenu, pies może mieć problemy z oddychaniem, łatwiej męczyć się, nie chcieć jeść i być słaby. Tętno psa może również wzrosnąć, ponieważ jego ciało próbuje zrekompensować brak dostępnego tlenu poprzez szybsze pompowanie krwi przez ciało.

Blade błony śluzowe, takie jak dziąsła i narządy płciowe, są wynikiem braku czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Błony śluzowe wydają się bardziej blade niż zwykle, a nawet białe w ciężkich przypadkach anemicznych. Psy powinny zwykle mieć różowe błony śluzowe, ale nie jasnoróżowe lub białe. Jest to dość łatwe do monitorowania w domu.

Wreszcie krew może być widoczna poza ciałem psa. Czasami pojawia się krwawienie i jest zauważane w moczu lub kale. Niektóre psy mogą nawet zacząć wymiotować krwią lub mieć zakrwawione nosy. Te oznaki mogą wskazywać na niedokrwistość Twojego psa lub potencjalnie na anemię.

Niedokrwistość może być spowodowana problemami zdrowotnymi. Istnieje kilka różnych chorób lub stanów, które mogą powodować wystąpienie anemii u psa:

  1. Uraz – ciężka utrata krwi występuje najczęściej, gdy dochodzi do urazu powodującego nadmierne krwawienie. Może to być również wynikiem zabiegu chirurgicznego. Krwawienie może pochodzić z narządu wewnętrznego lub rany na skórze.
  2. Pasożyty – mogą powodować utratę krwi u psa, a zatem powodować anemię. Babesia to pasożyt krwi, który powoduje rozpad czerwonych krwinek. Pasożyty jelitowe, takie jak nicienie, mogą powodować niedokrwistość z powodu uszkodzeń, których dokonują w przewodzie pokarmowym. DO niedokrwistości mogą doprowadzić także pasożyty zewnętrzne wysysające krew, takie jak pchły i kleszcze.
  3. Krwawiące guzy – jeśli krwawienie nie zostanie zatrzymane, może to spowodować niedokrwistość.
  4. Problemy z krzepnięciem krwi – mogą prowadzić do anemii w przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego. Choroba von Willebranda jest jedną z przyczyn problemów z krzepnięciem krwi u psów, a w takim przypadku niekontrolowane krwawienie może doprowadzić do anemii.
  5. Choroby autoimmunologiczne również mogą powodować niedokrwistość. Jedną z takich chorób układu odpornościowego jest niedokrwistość hemolityczna. Choroba powoduje, że pies wytwarza przeciwciała, które atakują własne czerwone krwinki.
  6. Toksyny – niektóre pokarmy, leki i chemikalia mogą powodować problemy z krzepnięciem krwi. Cebula, czosnek, środki ochrony roślin czy chemikalia mogą również powodować anemię u psów.
  7. Nowotwór – niestety nowotwór może powodować różne wtórne problemy u psów, w tym niedokrwistość.
  8. Niewłaściwe odżywianie – większość psów przestrzega zbilansowanej diety dostosowanej do konkretnej choroby lub etapu życia. Ale niektóre psy są tak bardzo niedożywione, że rozwija się u nich anemia.
  9. Choroby przewlekłe – niedokrwistość mogą wywołać choroby wątroby, nerek i odkleszczowa erlichioza. Choroby te powodują, że organizm produkuje mniej szpiku kostnego, a tym samym mniej czerwonych krwinek.
  10. Niedoczynność tarczycy – nieleczona może powodować łagodną niedokrwistość.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

15 zasad opieki nad psami i kotami podczas koronawirusa

Czy pies może jeść pomidory?