Akupunktura i fizjoterapia dla zwierząt?

Holistyczna medycyna weterynaryjna to wschodząca dziedzina, która daje właścicielom zwierząt zarówno konwencjonalne, jak i alternatywne możliwości utrzymania ich zwierząt w zdrowiu i szczęściu. Chociaż nie ma wielu badań klinicznych potwierdzających skuteczność alternatywnych metod leczenia zwierząt domowych (w końcu nie mogą one wyjść i powiedzieć, jak się czują), dla wielu weterynarzy dowodem jest merdanie ogonem. W połączeniu z tradycyjną medycyną takie metody mogą zapewnić psom i kotom komfort i ulgę. Dotyczy to zwłaszcza tych czworonogów, które cierpią na poważne choroby. Jakie holistyczne terapie zaczynają robić furorę pośród właścicieli zwierząt na świecie?

 

  1. Holistyczne odżywianie – dieta jest pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, aby poprawić ogólny stan zdrowia zwierzęcia. W wysokiej jakości żywności jednym z pierwszych wymienionych składników powinno być mięso, a nie produkt uboczny, który często jest wytwarzany z niestrawnych części zwierzęcych, jak np. dzioby czy pazury.

Koty radzą sobie najlepiej z mokrą karmą bezzbożową, która zaspokaja ich zapotrzebowanie na białko i nawodnienie. Psy mogą być karmione wysokiej jakości suchą karmą, ale najlepiej radzą sobie z mokrą niskoziarnistą. Suplementy mogą również zapewnić Twojemu zwierzakowi lepszą jakość życia: w przypadku psów olej rybny wspiera zdrową sierść i skórę, ostropest plamisty działa korzystnie na wątrobę, a glukozamina „smaruje” stawy. Zawsze jednak skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać odpowiednie dawki i wybrać preparaty naprawdę sprawdzonych marek. I pamiętaj, aby suplementy wprowadzać stopniowo przez co najmniej tydzień, aby zapobiec możliwym skutkom ubocznym, takim jak wymioty lub biegunka.

  1. Akupunktura – jednym z wielu powodów stosowania akupunktury jest uśmierzanie bólu. Jeśli twój czworonożny towarzysz jest kontuzjowany lub przewlekle chory, ta starożytna technika może być dobrym rozwiązaniem – nawet jeśli twoje zwierzę nie może usiedzieć spokojnie. Po wkręceniu igieł akupunktura działa uspokajająco na organizm, a pacjenci często zasypiają lub wyciszają się.

 

  1. Fizjoterapia – może pomóc w leczeniu bólu w chorobach takich jak zapalenie stawów. Wyszkoleni technicy wykonują elektrostymulację mięśni zwierzęcia, tak jak robiliby to w przypadku człowieka. W przypadku zwierząt stosuje się również terapię wodną w podgrzewanych basenach oraz masaże.

 

Choć to wszystko brzmi trochę zadziwiająco, za granicą coraz więcej zwierząt korzysta z tego rodzaju terapii. Tylko czekać, kiedy ta moda dotrze do Polski.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego konieczne są bezpieczne dodatki w karmach dla zwierzaków?

NOWA MIEJSCÓWKA – KONKURS!