Adopcja psa gdy masz dzieci

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że dorastanie dzieci w towarzystwie psów ma wiele korzyści. Jeśli jednak zdecydujesz się na adopcję psa, gdy masz dzieci, musisz się do tego dobrze przygotować.

Na początek musisz upewnić się, że dzieci nie są uczulone na sierść. Nie ma nic gorszego niż adopcja zwierzaka, by potem szukać mu nowego domu ze względu na alergię kogoś z domowników. To trudne dla rodziny i dla samego czworonoga. Dobrze jest się też upewnić, że dziecko nie będzie bało sie psa.

Jeśli wcześniej nie mieliście psa, dobrze jest też porozmawiać z maluchem na temat zwierząt.  Wtedy też możesz się dowiedzieć, że dziecko pragnie jakiegoś konkretnego zwierzaka, bądź wręcz przeciwnie – nie chce w domu żadnego żywego stworzenia. Jeśli masz znajomych, które mają przyjazne dzieciom zwierzaki, warto sprawdzić, jak twoje dziecko będzie zachowywać się w ich towarzystwie. W przypadku starszych dzieci, warto podsunąć im książki o rasie psa, którą zamierzasz adoptować oraz opiece nad takim zwierzakiem.

Jeśli planujesz wziąć psa ze schroniska, dobrze jest znaleźć zwierzę, które lubi dzieci i dobrze znosi ich obecność. Aby to sprawdzić możesz kilkakrotnie odwiedzić schronisko i np. wziąć psa na spacer. Zanim zdecydujesz się jednak poznać psa ze swoim dzieckiem, najpierw postaraj się trochę sam poznać czworonoga, aby mieć pewność, że nie stanowi on zagrożenia i ma odpowiednią osobowość. Ważne jest również, aby dziecko wiedziało jak się ma zachować w stosunku do psa.

Podczas pierwszego spotkania uważnie obserwuj mowę ciała zwierzęcia. Pies, który dobrze się czuje w towarzystwie dziecka będzie miał miękkie spojrzenie i luźno machający ogon. Unikaj psów, które zbliżają się do dziecka z postawioną na plecach sierścią i ogonem trzymanym wysoko i nieruchomo lub ziewają, trzęsą się i drapią po spotkaniu z dzieckiem. To wszystko objawy stresu i dyskomfortu, które nie wróżą dobrze przyszłym relacjom.

Kiedy zabierzesz zwierzaka do domu, stwórz mu takie warunki, aby zawsze mógł się wycofać i schować przed dziećmi. Pamiętaj też, że dajesz swoim dzieciom przykład i będą się zachowywać w stosunku do zwierzaka w taki sam sposób, jak Ty to robisz.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Pasożyty zewnętrzne u kotów

PUPIL Premium LIGHT & SENIOR MINI karma bogata w indyka i ryż 10 KG