8 oznak, że ​​Twój pies naprawdę Ci ufa

 

  1. Zaufanie jest inaczej postrzegane przez ludzi i zwierzęta. Te ostatnie, aby czuć się komfortowo i wieść szczęśliwe życie, potrzebują rutyny. Dlatego najlepszym sposobem na zbudowanie bliskiej relacji z psem jest budowanie jej właśnie na rutynowych, codziennych czynnościach. Jeśli karmisz pupila codziennie o 8 rano lub zabierasz go na spacer zaraz po powrocie z pracy do domu, on przyzwyczaja się do tego rytmu i oczekuje tych rzeczy w wyznaczonych przez ciebie porach. Pies czuje się wtedy bezpiecznie i ufa, dotrzymasz ustalonych wcześniej zasad.
  2. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Japońskim wykazało, że kiedy psy i ich właściciele patrzyli sobie w oczy przez 30 minut, poziom oksytocyny w ich organizmach rósł. Oksytocyna to hormon miłości i przytulania, który wytwarza się m.in. podczas porodu, aby wzmocnić więź matki i dziecka. Oksytocyna wzrasta również, gdy jesteśmy w pobliżu kogoś, kogo kochamy i komu ufamy. Ten wynik może więc oznaczać, że psy naprawdę odczuwają więź z właścicielami.
  3. Zazwyczaj psy śpią w wygodnym miejscu. Spanie w twoim pokoju, a jeśli się na to godzisz, także w twoim łóżku, może oznaczać, że twój czworonożny przyjaciel odczuwa komfort właśnie w tym miejscu, gdy jest blisko ciebie.
  4. Z badań naukowców wynika także, że psy potrafią odczytywać emocje właścicieli z tonu głosu oraz ich mimiki i jest mniej prawdopodobne, że twój pupil będzie Ci ufać, gdy będziesz w złym nastroju. Wzajemne relacje musisz więc budować na pozytywnych emocjach.
  5. Może być dla ciebie irytujące, gdy Twój pies zabiera Twoje ulubione buty lub szalik, ale powód dla którego to robi może być całkiem rozczulający. Chociaż Twój pies może to robić także dlatego, że zwracasz na niego uwagę, gdy bierze określone przedmioty, jeśli zabiera te przedmioty pod twoją nieobecność, prawdopodobnie stara się wypełnić pustkę, gdy cię nie ma. A czy dla psa może być to coś lepszego, niż przedmiot, który pachnie tak jak ty?
  6. Niektóre psy są naturalnie bardziej zrelaksowane w otoczeniu właścicieli, podczas gdy inne są bardziej pobudzone. Jeśli chcesz, aby pies Ci ufał, ważne jest, aby nauczyć się języka ciała psa. Wtedy będziesz wiedzieć m.in., kiedy pies chce interakcji fizycznej, a kiedy nie. Warto to wyćwiczyć. Pogłaszcz psa tylko wtedy, gdy się nie odsunie, kiedy do niego podejdziesz. Jeśli podejdzie do ciebie, głaszcz go przez trzy sekundy, a potem spójrz na jego reakcję. Jeśli pochyli się lub uderzy cię w rękę, głaszcz dalej. Jeśli szybko oblizuje usta, odwraca głowę lub ziewa, ma już dość. Im bardziej „wsłuchasz się” co pies mówi ci swoim ciałem, tym więcej zaufania zbudujesz w relacjach ze swoim psem.
  7. Powszechne jest błędne przekonanie, że każde machanie ogonem oznacza, że ​​pies jest szczęśliwy. Okazuje się, że kierunek, w którym pies macha ogonem, może ujawniać emocje, które odczuwa. Merdanie pochylone w prawo jest oznaką pozytywnych emocji, a machanie pochylone w lewo wskazuje na negatywne. Więc jeśli twój pies macha ogonem w prawo, kiedy cię widzi, znajdujesz się na liście jego ulubionych „rzeczy”.
  8. Psy, które mają silną więź ze swoimi właścicielami, zachowują się podobnie jak dzieci wobec swoich rodziców. Patrzą na swoich właścicieli, gdy są niepewni. Wolą odkrywać nowe miejsca właśnie z nimi, a nie samotnie lub z obcą osobą. Do pewnego stopnia kopiują nawet emocje swoich właścicieli, okazując niepokój, gdy ci są niespokojni i spokój, gdy właściciele są spokojni. Takie zachowanie zdecydowanie świadczy o komforcie i dobrej znajomości siebie nawzajem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego koty się ślinią?

5 najczęstszych błędów w żywieniu kotów