8 oznak psiej depresji

8 oznak psiej depresji

Czy twój pies ma depresję? Choć nie zawsze łatwo stwierdzić, czy twój pies jest smutny, są pewne oznaki oraz sytuacje, na które należy zwrócić uwagę. Czasami wystarczy naprawdę drobna zmiana, by pies poczuł się lepiej.

1. Nie chce się bawić.

Spadek energii i brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej pies bardzo lubił to zdecydowanie oznaka depresji u naszego pupila.

2. Stracił apetyt.

Jeśli twój pies do tej pory był łasuchem, a teraz jedzenie stoi w misce nietknięte, może to oznaczać złą kondycję psychiczną pupila.

3. Śpi więcej niż zwykle.

Jeśli pies śpi więcej niż zwykle, może to być objawem depresji. Najpierw jednak należy wykluczyć inne stany chorobowe, które również powodują senność i spadek energii u czworonoga.

4. Jest smutny.

Psy odczuwają smutek podobnie jak ludzie. Jeśli pies stracił w ostatnim czasie najbliższego członka rodziny, należy dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Wtedy pies potrzebuje wsparcia i zapewnienia mu komfortu.

5. Spędza za dużo czasu wewnątrz.

Przebywanie niemal wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach czy kojcach może źle wpływać na psychikę psa. Dlatego aby poprawić nastrój swojego pupila zabieraj go od czasu do czasu na długi spacer. Dodatkowo wpłynie to dobrze także na twoje samopoczucie.

6. Nagła agresja.

Ludzie chorujący na depresję często są rozdrażnieni, u psa – nawet najspokojniejszego – depresja może przejawiać się nagłymi, niewyjaśnionymi napadami agresji.

7. Przebywanie w samotności.

Przy są stworzeniami społecznymi i bardzo lubią towarzystwo. Jeśli twój pies wybiera samotność i unika kontaktu z ludźmi należy zacząć go obserwować. Z tego samego powodu nie powinniśmy zostawiać psa samego na długie godziny – to z pewnością niekorzystnie wpływa na jego formę psychiczną.

8. Ciągle się liże.

Choć wylizywanie sierści kojarzy nam się raczej z zabiegami higienicznymi, pies może to robić także, aby się uspokoić. Jeśli pies ma lęki czy stany depresyjne, wylizuje sierść w sposób kompulsywny, co może doprowadzić nawet do ran.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

sucha karma dla psów bogaty w łososia

PUPIL PREMIUM GLUTEN FREE ADULT MEDIUM & LARGE – karma bogata w łososia 12 kg

olejki eteryczne toksyczne dla zwierząt

Te olejki eteryczne są toksyczne dla zwierząt!