8 dziwacznych rzeczy, które robią koty

Jeśli masz kota, prawdopodobnie obserwujesz jego codzienne nawyki. Wiele tych kocich zachowań wynika z naturalnych instynktów i ma jakiś swój cel. Dziś wyjaśnimy Wam osiem dziwacznych kocich zachowań, które na pewno dotyczą także Waszych mruczków.

1. Drapanie

Koty na wolności nie mają obcinacza do paznokci. Ostrzą i ścierają więc swoje pazury, drapiąc drzewa. Drapią również, aby zaznaczyć swoje terytorium i podczas rozciągania. Nie da się stłumić tej naturalnej potrzeby, ale możesz ukierunkować zachowania kota tak, aby nie niszczył mieszkania. Jeśli koty mają wystarczająco dużo odpowiednich miejsc do drapania w domu, nie będą używać do tego mebli, dywanów czy zasłon.

Na rynku sprzedawane są dziesiątki drapaków wykonanych z różnych materiałów, takich jak wykładzina, drewno, tektura i liny. Nie muszą być one wcale drogie. Dostępne są zarówno drapaki wiszące – do zamontowania na ścianie, jak i takie, które kładziemy na podłodze. Każdy kot ma swoje preferencje, musimy więc wypróbować różne opcje, aby dowiedzieć się, który rodzaj drapaka najbardziej odpowiada naszemu mruczkowi. Kiedy już wiesz, jaki rodzaj drapaka wybrać – kup kilka i rozmieść je w całym domu.

2. Nocna aktywność

Koty są z natury aktywne nocą. Przodek wszystkich kotów domowych, żbik afrykański, uaktywnia się po zachodzie słońca. Nawet dorosły kot, który Twoim zdaniem przesypia z Tobą całą noc, tak naprawdę budzi się kilka razy, aby bawić się, jeść i spacerować.

Aby zachęcić kota do dłuższego spania w nocy, staraj się jak najbardziej go zmęczyć. Baw się z nimi przez cały wieczór, aby rozładować nadmiar jego energii. Możesz też nakarmić kota przed snem, ponieważ większość kotów staje się bardzo senna po dużym posiłku.

3. Brudzenie w domu

Koty dbają o czystość. Gardzą brudną kuwetą i nie będą z niej skorzystać. Trudno się dziwić – nikt nie chciałby korzystać z toalety, która nie została spłukana. Właśnie dlatego zaleca się posiadanie jednej kuwety na kota i jednej dodatkowej. W przypadku, gdy mamy dwa koty powinny mieć one do dyspozycji trzy kuwety. Kuwetę należy czyścić co najmniej raz dziennie, a najlepiej robić to za każdym razem, gdy kot skorzysta z kuwety. Raz w tygodniu należy umyć kuwetę ciepłą wodą i wymienić cały żwirek.  Pamiętaj też że ważna jest lokalizacja kuwety – koty lubią gdy znajduje się ona w cichym, otwartym miejscu.

4. Kocie gadanie

Miauczenie to jeden ze sposobów komunikowania się kotów z ludźmi. Dorosłe koty nie miauczą na siebie. Niektóre rasy, zwłaszcza syjamskie, wokalizują więcej niż inne. Koty miauczą, aby się z nami przywitać, zwrócić na siebie uwagę, sygnalizują także, że chcą jeść lub pić albo wejść lub wyjść. Kiedy zaspokajasz ich potrzeby w odpowiedzi na ich miauczenie, uczą się, że ten sposób komunikacji z właścicielem działa, więc zachowanie jest powtarzane.

Wzrost miauczenia u kota możemy zaobserwować, gdy koty doświadczają zmian w gospodarstwie domowym, np. pojawiają się nowe zwierzęta w domu, koty dotychczas wychodzące muszą pozostawać w domu lub w wyniku przeprowadzki.

Jeśli jednak Twój kot miauczy więcej niż dotychczas, może to być także oznaką problemu zdrowotnego. W takiej sytuacji należy zabrać kota do lekarza weterynarii, aby postawić diagnozę.

Jeśli kot miauczy tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę, konsekwentnie ignoruj ​​jego zachowanie, dopóki kot nie uspokoi się. Kiedy kot zobaczy, że miauczenie nie wywołuje oczekiwanej reakcji, przestanie to robić.

5. Ugniatanie powierzchni

Kiedy Twój kot był kociakiem, stymulował przepływ mleka matki, ugniatając obszar wokół sutka podczas ssania. Dorosłe koty nadal ugniatają powierzchnie. To znak, że czują się dobrze i są szczęśliwe, chociaż dokładnie nie wiadomo, dlaczego takie zachowanie utrzymuje się u dorosłych kotów.

6. Znakowanie zapachem

Kiedy koty uderzają o Ciebie głową lub ocierają się o Ciebie, jest to przejaw miłości i przywiązania. W ten sposób twój kot znakuje Cię swoim zapachem, informując inne koty, że jesteś już zajęty. Na kocich głowach oraz wzdłuż ciała znajdują się gruczoły wydzielające feromony. Kiedy pocierają o ciebie te obszary, meble lub inne przedmioty, zaznaczają swoje terytorium i sygnalizują innym zwierzętom, że te przedmioty należą do niego. Koty robią to niezależnie od tego, czy w domu mieszkają inne zwierzęta czy też są jedynymi zwierzęcymi lokatorami.

7. Gryzienie

To kolejny sposób, w jaki koty komunikują się z ludźmi. Jeśli koty gryzą i podszczypują Cię podczas głaskania, prawdopodobnie dają ci znać, że irytuje je głaskanie. Wtedy lepiej po prostu przestać. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie koty lubią głaskanie. Niektóre wolą inne sposoby interakcji z właścicielem, np. więcej zabawy, zamiast głaskania.

8. Atakowanie stóp

Koty, które atakują twoje stopy, gdy przechodzisz obok, są prawdopodobnie znudzone i próbują skłonić cię do interakcji. Być może twój kot nie ma wystarczającej liczby zabawek lub potrzebuje nowych bodźców. Znudzony kot może skorzystać na posiadaniu kociego towarzysza do zabawy – jeśli więc masz możliwość, rozważ powiększenie swojej kociej rodzinki.

Aby uzyskać krótkotrwałą ulgę, zwróć uwagę, gdzie kot lubi skakać na Ciebie. Jeśli np. lubi chować się za drzwiami, zbliżając się, trzymaj w ręku kilka kocich zabawek. Gdy dojdziesz do miejsca skoku, rzuć przed siebie kilka zabawek. Kot pobiegnie za zabawkami i możesz przejść obok niego bez szwanku.

To tylko kilka zachowań, które możesz zaobserwować w swoim domu, a które wynikają z kociego instynktu. Spędzając czas na budowaniu więzi ze swoim kotem, szybko nauczysz się, w jaki sposób komunikuje ci on potrzeby i uczucia.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Za dużo białka i tłuszczu: co w tym złego?

Dlaczego psy zakopują kości?