7 ras dużych psów mniej alergizujących

Dla większości z nas im bardziej puszysty zwierzak, tym milszy do przytulania. Ale nie dla alergików, którzy o przytulaniu puszystych futerek mogą zapomnieć. Osoby, które cierpią na alergię powinny więc wybierać psy, które zrzucają mniej włosów. Wówczas ryzyko reakcji alergicznej jest mniejsze, a i mniej jest sprzątania.

Futro psa jest nieco bardziej skomplikowane niż ludzkie włosy. Podczas gdy większość psów, podobnie jak ich wilczy przodek, zrzuca sierść zwłaszcza wiosną, jest także wiele innych psów, które nie są tak podatne na to zjawisko.Opinia na temat istnienia tzw. ras hipoalergicznych opiera się więc na różnicy w  owłosieniu: psy potencjalnie mniej alergizujące mają włosy, w przeciwieństwie do pozostałych psów pokrytych futrem. Głównymi alergenami pochodzącymi od psa są jednak przede wszystkim złuszczony naskórek (niekiedy w formie łupieżu) oraz obecna m.in. w ślinie albumina osoczowa, co dotyczy to psów wszystkich ras.

Jakie psy powinni brać pod uwagę alergicy?

  1. Pudle –mają wiele zalet i nieprzeciętną inteligencję, ale dla alergików najlepsza wiadomość to taka, że nie zrzucają one sierści. Mają one jednak włosy, które wymagają systematycznej pielęgnacji.
  2. Pudle hybrydowe – Labradoodle i Goldendoodle to psy powstałe z krzyżówki pudla z labradorem lub goldenretriverem. W tym przypadku jednak ilość zrzucanej sierści zależy od indywidualnych predyspozycji psa.
  3. Airedaleterrier – jeśli marzy Ci się puszysty pies, który jednak nie będzie zrzucał dużych ilości sierści, to rasa dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że wymaga on regularnego czesania.
  4. Portugalski pies dowodny – te psy nie linieją, co nie znaczy, że nie tracą włosa – wymieniają go stopniowo przez cały rok. Dzięki temu należą do ras hipoalergicznych. Portugalczyk wymaga jednak sporo pielęgnacji, ponieważ zaniedbana szata szybko się filcuje. Powinno się go czesać przynajmniej raz w tygodniu i kąpać co dwa miesiące.
  5. Gryfon Korthalsa – gryfon Korthalsa linieje, ale mniej niż rasy sezonowo wymieniające włos. Zazwyczaj nieco intensywniejsze zrzucanie włosa można zaobserwować wiosną. Trymowanie może wyeliminować ten problem. Dwa razy w roku przyda się gryfonowi wizyta u fryzjera.
  6. Rosyjski czarny terrier – chociaż nie linieje sezonowo, to jego sierść cały czas ulega wymianie. Zwykle przebiega to niezauważalnie dla właściciela, ale psa trzeba regularnie czesać, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów – najlepiej rzadkim metalowym grzebieniem z tępo zakończonymi zębami i szczotką pudlówką. Można również używać preparatów ułatwiających rozczesywanie i zapobiegających filcowaniu się sierści.
  7. Coonhound – Ich sierść jest gęsta, krótka, gładka i lśniąca. Pies potrzebuje jedynie sporadycznego szczotkowania sierści.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

co zrobić przed wylotem

Jak zredukować ryzyko występowania chorób u zwierząt domowych

12 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy