7 błędów, które popełnia wielu właścicieli psów

Choć traktujemy swoje psiaki jako członków rodziny i dbamy o to, aby żyło się im jak najlepiej, czasem popełniamy drobne błędy, które nie pozostają bez wpływu na naszego pupila. O czym warto pamiętać?

1. Zapominasz o mikroczipie swojego szczeniaka – to priorytet, aby mieć pewność, że Twój zwierzak trafi z powrotem do domu, gdy się zgubi. Każdego roku ginie ponad 10 milionów zwierząt i zdarza się to nawet najbardziej odpowiedzialnym właścicielom psów. Najlepszym sposobem ochrony szczeniaka jest wszczepienie mu mikroczipa, który posiada unikalny numer identyfikacyjny przypisany do twoich danych kontaktowych. Dzięki temu, nawet jeśli twój pupil trafi do schroniska, z pewnością otrzymasz informację, gdzie zabłąkała się Twoja zguba.

2. Brak rejestracji mikroczipa – mikroczipowanie psa to tylko połowa sukcesu – aby mikroczip mógł działać, trzeba go zarejestrować na swoje dane kontaktowe. Dbaj o to, aby dane były zawsze aktualne.

3. Zmuszanie psa do „zaprzyjaźnienia się” – niektóre psy od razu czują się dobrze w towarzystwie innych zwierząt, ale wiele z nich potrzebuje czasu na adaptację. Rzucenie psa na głęboką wodę, aby „zaprzyjaźnił się” z innym zwierzakiem to najlepsza droga do katastrofy. Rób to powoli o ostrożnie, dokładnie obserwując obydwa zwierzęta. Nigdy nie wymuszaj interakcji i daj psu przestrzeń, aby mógł się oddalić, gdy poczuje się zagrożony. Dopiero, kiedy psy się uspokoją, możesz próbować ponownie.

4. Założeniem, że wszystkie zwierzęta będą się doskonale dogadywać od pierwszego dnia – wprowadzenie nowego psa do istniejących zwierząt wymaga planowania i cierpliwości. Pierwsze wprowadzenie zrób na neutralnym terenie. Najpierw trzymaj oba psy na smyczy, aby zachować kontrolę, i miej pod ręką wiele smakołyków, aby wzmocnić dobre zachowania.

5. Karmienie psa z talerza – trudno jest oprzeć się błagalnym spojrzeniom naszego pupila przy stole, ale pozwolenie mu na jedzenie „ludzkiego” jedzenia jest ryzykowne. Chociaż większość owoców i warzyw jest dobra dla psów, wiele z nich jednak się nie nadaje. Najbardziej niebezpieczne są winogrona, orzechy, cebula i czosnek – są one toksyczne dla psów.

6. Postawienie wazonu z kwiatami na ławie – lilie, chryzantemy i tulipany to piękne kwiaty, ale są toksyczne dla psów. Mają one nieprzyjemne skutki uboczne, od problemów żołądkowych po śmierć. Choć wydaje się, że twój pies jest zbyt mądry, by zjeść twoją kompozycję kwiatową, lekarze weterynarii co roku mają takie przypadki. Trzymaj więc lepiej kwiaty poza zasięgiem twojego czworonoga i upewnij się, że znasz listę roślin toksycznych dla psów.

7. Świąteczne dekoracje z gwiazd betlejemskich – każdego roku pojawiają się ostrzeżenia o niedopuszczaniu zwierząt w pobliże gwiazd betlejemskich. Co prawda nie zabiją one twojego psiaka, ale ta świąteczna roślina zawiera sok, który może powodować podrażnienie pyska i żołądka twojego psa, a w efekcie wywoływać wymioty.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

11 kocich ras z niebieskimi oczami

Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?