5 ważnych elementów pielęgnacji kota

 

 

 

Koty uwielbiają dbać o siebie, ale jest wiele rzeczy, których nie potrafią zrobić same i ważne jest, aby się nimi opiekować i dbać o nie. Jako „rodzic” kota możesz odnosić wrażenie, że Twoje futrzaste dziecko może samodzielnie wykonać pielęgnację, ale to nie do końca prawda. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić dla swojego kota.

W przeciwieństwie do psa, Twój kot niekoniecznie potrzebuje kąpieli od czasu do czasu, ale potrzebuje pielęgnacji. Dobrze jest znać podstawowe elementy pielęgnacyjne i robić to w domu. Da ci to również czas na nawiązanie więzi z kotem. Pamiętaj jednak, że koty mają swoje nastroje i ważne jest, aby kot był zrelaksowany i miał dobry humor, gdy przystępujesz do zbiegów pielęgnacyjnych. Miej też pod ręką przysmaki, aby Twój kot zapamiętał sesję pielęgnacyjną w pozytywny sposób.

Oto kilka ważnych elementów pielęgnacji Twojego kota:

  1. Twój kot może się pielęgnować, ale nie jest w stanie usunąć martwego i luźnego futra, dlatego wciąż go zrzuca. Możesz oszczędzić sobie i jemu kłopotu, codziennie szczotkując kota od głowy do ogona. Pamiętaj, aby być bardzo delikatnym w pobliżu klatki piersiowej i brzucha.
  2. Jeśli twój kot naprawdę się zabrudził i chcesz go wykąpać, pamiętaj, aby użyć dobrego szamponu dla kota. Nie polewaj twarzy kota wodą. Nie lubi wody w nosie, uszach lub oczach. Pamiętaj, aby używać letniej wody.
  3. Pamiętaj, aby zainwestować w dobry obcinacz do paznokci dla kotów. Upewnij się, że Twój kot jest zrelaksowany i czuje się wygodnie. Nigdy nie przycinaj paznokci w pobliżu różowego obszaru, ponieważ mogą krwawić. Wystarczy przyciąć ostre końce paznokci i puścić.
  4. Weź małą chusteczkę lub wacik namoczony w ciepłej wodzie, aby oczyścić nos i oczy kota. Koty często mają wydzielinę z nosa, a także brud wokół oczu. Możesz również użyć ciepłej lub letniej wody, aby oczyścić łapy i paznokcie, jeśli są brudne.
  5. Bardzo ważne jest utrzymywanie uszu kota w czystości, aby uniknąć roztoczy lub infekcji. Do czyszczenia ucha używaj wilgotnej szmatki lub wkładki dousznej i pamiętaj, że ich uszy są wrażliwe i delikatne, więc zachowaj ostrożność. Możesz również poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy zwierzęta chronią przed koronawirusem?

10 chorób odzwierzęcych, którymi możesz się zarazić