4 rzeczy do zrobienia przed adopcją psa

rzeczy do zrobienia przed adopcją psa

Istnieją tysiące powodów, aby adoptować zwierzaka. Dokładnie 70 tysięcy, bo tyle psów rocznie trafia do polskich schronisk dla bezdomnych zwierząt. Każdy z nich potrzebuje rodziny i potrafi się za to odwdzięczyć. Zanim jednak adoptujesz zwierzaka dobrze się zastanów.

  1. Dobierz psa dla siebie

W schronisku możesz sobie wybrać takiego zwierzaka jakiego chcesz, a jego pracownicy dodatkowo opowiedzą ci o jego osobowości.  Jeśli szukasz psa, który będzie towarzyszem do biegania, musisz wybrać takiego, który się do tego nadaje. Przy wyborze psa kieruj się więc przede wszystkim swoim trybem życia i predyspozycjami psa, a nie tylko jego wyglądem.

  1. Pies to koszty

Choć adopcja to w sumie najtańsza możliwość pozyskania czworonoga, to jednak należy sobie uświadomić, że pies to inwestycja długoterminowa. To nawet 15 lat wydatków na jego żywność, leczenie i pielęgnację. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, lepiej zrezygnuj z posiadania zwierzaka.

  1. Daj szansę starszym psom

W schronisku na rodzinę czekają nie tylko małe psiaki, ale także dorosłe psy. Jeśli nie masz dość czasu, by zająć się trenowaniem szczeniaka, dorosły pies będzie dla ciebie idealny. Adoptując dorosłego psa nie zdziwisz się także, że urósł większy, niż się spodziewałeś. Do tego taki pies ma już ukształtowany charakter, podczas gdy temperament szczeniaka wciąż się jeszcze kształtuje.

  1. Daj zwierzakowi czas

Choć pewnie przygotowałeś dla nowego domownika miejsce w swoim domu i wszystkie niezbędne akcesoria, daj mu czas na przystosowanie się do tego otoczenia. Nie wiesz przecież, jakie warunki miał w domach, w których przebywał zanim trafił do ciebie.

Jeśli masz dzieci, musisz nauczyć je szanować granice twojego zwierzaka, aby czuł się on komfortowo. Dzieci muszą wiedzieć, że nie można przytulać psa, jeśli tego nie chce i nie można mu zabierać jego zabawek. Kiedy zwierzak już się zadomowi, sam będzie domagał się przytulania i zabawy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

nauka korzystania z kuwety

Nauka korzystania z kuwety

bogata w kurczaka karma sucha dla kota

PUPIL PREMIUM ADULT – karma bogata w kurczaka 800 g