15 zasad opieki nad psami i kotami podczas koronawirusa

Choć psy i koty są szczęśliwe, że właściciel jest z nimi w domu, warto także pamiętać, że zwierzęta lubią rutynę. Kiedy więc wrócimy znów do dotychczasowego życia, zaczniemy chodzić do pracy, nasze zwierzęta, które mają nas na co dzień mogą czuć się nieco przerażone i odczuwać lęki separacyjne. Dlatego musimy się starać, aby nawet przebywając z naszymi pupilami w domu przestrzegać ich dotychczasowej rutyny. W tej nowej sytuacji musisz sobie także stworzyć plan opieki nad swoimi zwierzętami na wypadek zachorowania. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać w nowej rzeczywistości.

 1. Trzymaj się rutyny – staraj się, aby budzenie i karmienie, a w miarę możliwości także samotny czas zwierzęcia przypadał na ten sam czas, co do tej pory. Nie zmieniaj tego harmonogramu tylko dlatego, że jesteś w domu. Jeśli wyprowadzasz psa na spacer, również rób to o tych samych porach, co dotychczas.
 2. Nie daj się wybić z rytmu – koty różnią się od psów tym, że nie można im dokładnie powiedzieć, co mają robić i gdzie iść, ale podobnie jak psy potrzebują rutyny, aby ograniczyć uczucie niepokoju i stresu. Jeśli bawiłeś się z kotem w określonym czasie nie ulegaj mu za każdym razem, gdy zaczepia Cię do zabawy.
 3. Uważaj! Koty są bardziej podatne na Covid-19 niż psy. Zarówno koty domowe, jak i duże, dzikie wykazywały pozytywne wyniki testów i objawy wirusa, choć warto podkreślić, ze to wciąż pojedyncze przypadki. Ale jeśli jesteś chory na COVID-19, musisz ograniczyć kontakt z kotami i pozwolić, aby ktoś inny się nimi zajął. Jeśli nie możesz tego zrobić, noś maskę i rękawiczki podczas karmienia lub interakcji z nimi.
 4. Daj psom trochę czasu – psy bardziej niż koty są narażone na lęk separacyjny, gdy wrócimy do pracy. Aby nie było to poważnym problemem, wyćwicz dawanie zwierzakowi samotności. Trenuj go przez kilka godzin każdego dnia – siedź w oddzielnym pokoju, dając mu smakołyki i zamykaj za sobą drzwi. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie pozostawiania psa w domu, nawet na krótko. To wszystko sprawi, że Twój powrót do pracy będzie mniej szokujący dla psa.
 5. Zajmij psa aktywnymi zabawkami – jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zapewnić swojemu psu tak długich spacerów , jak dotychczas lub zmieniłeś jakąś inną ważną część jego rutyny, zaopatrz się w puzzle i zabawki dla psów, które zmuszają go do pracy w mózgu. Pomoże to zapobiegać nudzie i ograniczać destrukcyjne zachowania.
 6. Upewnij się, że koty mają mnóstwo rozrywki – koty są niezależnym gatunkiem, ale wciąż potrzebują uatrakcyjnienia czasu. Zdobądź dla nich łamigłówki i gry pobudzające ich instynkt łowiecki, aby w ten sposób były pobudzane umysłowo.

 

 1. Trzymaj koty wychodzące na zewnątrz – właściciele kotów wychodzących martwią się, że ich kot złapie Covid-19. Ale ryzyko tego jest bardzo niskie – szczególnie jeśli mieszkasz na obszarach wiejskich. Natomiast każda poważna zmiana w stylu życia kota wychodzącego może prowadzić do problemów behawioralnych, od odczuwanego niepokoju, po oddawanie moczu w różnych miejscach domu i inne destrukcyjne zachowania. Pozwól więc im żyć dotychczasowym życiem.
 2. Znajdź awaryjnego opiekuna – członka rodziny, sąsiada, przyjaciela, który mieszka w pobliżu – który może zostać awaryjnym opiekunem Twojego zwierzaka w przypadku, gdy zachorujesz. Niezależnie od tego, czy chodzi o wychodzenie z psem na spacer czy całkowitą opiekę nad zwierzakiem, gdy zachorujesz, dobrym pomysłem jest natychmiastowe uruchomienie zastępstwa, abyś nie stresował się dodatkowo zdrowiem swojego pupila. Jeśli jesteś chory i nie masz nikogo, kto mógłby pomóc, zawsze zakładaj maskę i rękawiczki podczas opieki nad zwierzakiem.
 3. Opisz plan opieki nad swoim zwierzakiem – po wyznaczeniu osoby do opieki upewnij się, że masz przygotowany szczegółowy plan opieki dla swojego zwierzaka. Napisz tam wszystko, co powinna wiedzieć osoba opiekująca się Twoim pupilem.
 4. Stosuj metodę 30-dniowych zapasów – przechowuj zapasy wszystkich rzeczy, których możesz potrzebować dla swoich zwierząt, w tym podstawowych leków, jedzenia, żwirku i innych niezbędnych produktów. To ważne, ponieważ jeśli zachorujesz, nie będziesz musiał wybierać się na zakupy. Ponadto zgromadzenie zapasów ograniczy wyjścia poza dom, a tym samym kontakt z innymi ludźmi.. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje zwierzę żywione jest karmą weterynaryjną.
 5. Socjalizowanie szczeniaka w nowych warunkach – wiele osób adoptuje teraz szczenięta po raz pierwszy. To świetny czas, by to zrobić, ponieważ większość właścicieli zwierząt domowych spędza teraz znacznie więcej czasu w domu. Ale szczenięta muszą być odpowiednio uspołeczniane. Ponieważ obecnie nie jest wskazane, aby zabierać psa do parku i spotykać się z innymi właścicielami psów, musisz wykazać się kreatywnością. Zapewnij swojemu psu kontakt z codziennymi, czasami przerażającymi dla niego dźwiękami, z którymi może się spotkać. Odtwarzaj mu dźwięki, których wcześniej nie słyszał, np. kwakanie kaczek, wyjące wozy strażackie, pisk pociągów, buczące odkurzacze. Karm je smakołykami podczas słuchania, aby dać im znać, że wszystko jest w porządku.
 6. Psy także potrzebują dystansu społecznego – chociaż niezwykle ważne jest, aby nadal spacerować i spędzać aktywnie czas ze swoim zwierzakiem podczas pandemii, właściciele zwierząt domowych powinni dystansować społecznie swoje zwierzęta, a także siebie. Oznacza to, że nie należy pozwalać psu witać się z innymi psami, ponieważ mogą one przenosić wirusa z sierści na sierść. Nie należy także odwiedzać parków, gdzie psy bawią się i biegają po sobie, a ludzie stoją w grupach. Zawsze kontroluj, gdzie idzie Twój pies, nawet gdy jest szkolony.
 7. Wyczyść psa po spacerze – z powodu braku mocnych dowodów na to, jak i czy psy mogą nosić COVID-19, wycieranie go chusteczkami bezpiecznymi dla zwierząt jest dobrym pomysłem. Może to nic nie pomoże, ale z pewnością nie zaszkodzi.
 8. Nie rezygnuj z opieki weterynaryjnej – to, że ma miejsce pandemia, nie oznacza, że ​​należy unikać rutynowej opieki i szczepień dla swojego zwierzaka. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii o tym, jakie szczepionki są ważne, aby wykonać je natychmiast i co może poczekać kilka tygodni lub miesięcy.
 9. Nie zaniedbuj pielęgnacji – podobnie jak my, nasze zwierzęta muszą zrezygnować z niektórych zabiegów. Jeśli masz pudla, nie musisz teraz utrzymywać go w nienagannej fryzurze. Z drugiej strony psy i koty o długich włosach nadal muszą być regularnie szczotkowane. Psy wciąż muszą się kąpać. Zwierzęta nadal muszą mieć obcięte paznokcie. Taka pielęgnacja jest niezbędna dla ich zdrowia.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Zadbaj o mózg swojego kota

Anemia u psów